border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2009 arrow Budou se lyžaři potkávat u soudu?
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Budou se lyžaři potkávat u soudu? Tisk E-mail
Radovan Vlček (rav)   
     O potřebě vzájemné tolerance a ohleduplnosti mezi lyžaři na sjezdových tratích už bylo napsáno mnohé. Ke konci uplynulého roku stanul, v České republice vůbec poprvé, před soudem lyžař, který v únoru 2008 na sjezdovce na šumavském Zadově vážně zranil sedmiletou dívku. Obžaloba jej vinila z toho, že těžké zranění s trvalými následky dívce způsobil svou bezohlednou jízdou. Podle žalobce musejí i amatérští lyžaři dodržovat pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS), která lyžařům nařizuje, jak mají na sjezdovkách jezdit, aby neohrožovali ostatní a nedocházelo k úrazům. Tato pravidla obžalovaný nerespektoval. Obhájce nezpochybnil, že mladík úraz způsobil, porušení pravidel k jeho odsouzení však nestačí, protože nejsou závazná, ale pouze doporučující. Prachatický soud muže obžaloby zprostil s tím, že za ublížení na zdraví mladíkovi hrozily až dva roky vězení.     
    Pravidla pro chování jsou přitom jasná a stručná. Dodržování desatera základních pravidel FIS je pro prevenci úrazů (v poslední době čím dál vážnějších) základním předpokladem.
Pravidla, jak se chovat na sjezdovce, čemu se vyhnout a co naopak dodržovat, představily začátkem zimní sezony ministerstvo pro místní rozvoj a horská služba. Pravidla by měli dodržovat lyžaři, ale i horská střediska. Norma má pomoci především v případě nehody. Lyžaři by měli brát ohled na ostatní na sjezdovce, při své jízdě nikoho neohrožovat a dodržovat bezpečný odstup. Velký důraz je kladen také na přiměřenou rychlost lyžařů. Podle náčelníka horské služby se ale nemusejí lyžaři obávat, že by na sjezdovkách hlídala policie. Norma má sloužit především k tomu, že pokud dojde na sjezdovce k úrazu, její viník bude muset vysvětlit, proč tato pravidla nedodržoval.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border