border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2009 arrow Znovuzrození zvonice v Žezném Brodě
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Znovuzrození zvonice v Žezném Brodě Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
     Ještě že po špatných zprávách alespoň někdy přicházejí také ty dobré, které zahladí – či alespoň zmírní – následky událostí zlých. S potěšením můžeme říci, že tak tomu je i v případě shořelé zvonice, stojící při kostelu sv. Jakuba Většího v Železném Brodě. Historická dřevěná zvonice neobvyklé konstrukce (viz Krkonoše č. 4/2002) totiž 13. května 2007 lehla popelem. Příčina požáru dodnes nebyla (a zřejmě nikdy nebude) objasněna, je však velmi pravděpodobné, že šlo o čin vandala, který nedohlédl následky škrtnutí sirkou. Rychlý zásah čtyř požárních sborů dokázal zachránit pouze ohořelou trámovou konstrukci. Později se ukázalo, že alespoň část nosných trámů (štenýřů) mohla být použita na rekonstrukci, pro kterou se představitelé města rozhodli takřka ještě nad doutnajícím spáleništěm. Okamžitě se rozeběhly sbírky a shánění finančních prostředků z dalších možných zdrojů. Římskokatolická církev převedla zvonici do majetku města a zavázala se zaplatit ulití nového zvonu. Největší škodou vzniklou při požáru totiž bylo zničení historicky velmi cenného pozdně gotického zvonu z roku 1494. Ten se utrhl a v požářišti roztavil.
     Rok a šest měsíců po tragickém požáru se nad železnobrodskou památkovou zónou Trávníky opět rozezvučel hlas zvonu. Sice již ne půl tisíciletí starého, ale zbrusu nového a také krásného. Skutečností se stalo to, v co jen málokdo věřil: díky tomu, že obnovu zvonice vedení města v čele se starostou Václavem Horáčkem přijalo jako výzvu a prioritní úkol, koncem listopadu bylo opravdu vše hotové. Přesně podle předchozího vzoru byla rekonstruována vlastní stavba zvonice (jen vnější nátěry prkenného bednění budou provedeny v létě, až po řádném vyschnutí) a už chyběl pouze zvon. Ten nový, s patronem – sv. Jakubem Větším – převzatým po svém předchůdci, byl objednán u skvělého zvonaře Petra Rudolfa Manouška. Zpočátku se uvažovalo o vytvoření repliky zvonu původního (pan Manoušek měl historický zvon z dřívějška nakreslený a změřený), převážil však názor, že zvon by měl odpovídat době svého vzniku. Nový svatý Jakub, vážící 480 kg, je podobně velký, jen o něco těžší; přední strana je vyzdobena figurálním reliéfem svého patrona, vzadu najdete jméno zvonaře, značku zvonárny a darovací nápis vysvětlující okolnosti jeho pořízení. Z holandského Astenu, kde pan Manoušek našel dočasné útočiště po vyplavení jeho zbraslavské zvonárny, by snad již v tomto roce 2009 měly doputovat ještě dva menší zvony, chybějící od rekvizice v druhé světové válce.
     Slavnostní zavěšení zvonu, provedené za značného zájmu veřejnosti, se uskutečnilo v sobotu 22. listopadu 2008. „Je to pro nás významný den, i když oficiální první zvonění bude až v poledne na Štědrý den,“ řekl starosta Železného Brodu pan Václav Horáček. „Peníze na zvon, 268 tisíc korun, byly sebrány ve sbírce mezi místními farníky, náklady na rekonstrukci zvonice již dosahují 2,5 milionu korun a podělily se o ně ministerstvo kultury, kraj a město s občany.“ Do dveří zvonice půltunový zvon přepravilo hydraulické rameno jeřábu, do věže jej pak už vytáhl sám pan Manoušek ručním kladkostrojem. Tím, kdo jako první mohl rozhoupat nový zvon, byl pan Vladimír Hlubůček, který je zvoníkem železnobrodské zvonice již několik desetiletí. „Bylo to krásné a zvuk je hezký, zvon se panu Manouškovi opravdu povedl,“ s dojetím v hlase říká zvoník, a dodá: „hlas je o něco hlubší, protože i zvon je o něco větší než ten starý.“ Motorový pohon je plánován k objednaným menším zvonkům (o váze 260 kg a 170 kg), Jakub bude i nadále rozezníván klasicky, ručně, což oceňuje i pan Manoušek. On sám řekl: „S dneškem jsem velmi spokojený, všechno se nakonec povedlo. A snad už na příští Vánoce přivezeme ještě dva menší zvony. Jen mám velké přání, aby se na zvony mohla jako rodiště vrátit Zbraslav či jiné místo v Čechách, abych nemusel jezdit přes 800 kilomerů se zvony za zády.“
    Bezpečnost zvonice by po neblahých zkušenostech s požárem měla být mnohem lépe zajištěna díky kouřovým i prostorovým čidlům. Věřme, že nový zvon i rekonstruovaná zvonice budou desetiletí i staletí sloužit svému účelu. A hlavně doplňovat pozoruhodný barokní areál se svatojakubským kostelem, kostnicí, farou a z popela znovuzrozenou zvonicí.

Aktualizováno ( Pondělí, 26. leden 2009 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border