border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2009 arrow Tom
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Tom Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   
     Tom nás po tři dny velmi slušně zaměstnával. Nejen nás Horskou službu, ale i policii z Pece pod Sněžkou. Tom, 19 let, student z Německa, 196 centimetrů vysoký, oblečen celý v černém.
     17. ledna 1996 ve 14 hodin oznámil vedoucí kurzu německých vysokoškoláků na HS v Peci pod Sněžkou, že postrádají studenta, který se předchozí večer nevrátil na boudu. Naposled byl viděn svými spolužáky v obchodu v Peci pod Sněžkou, jak si kupuje láhev tvrdého alkoholu. Vysokoškoláci byli ubytování na boudě „Tesla Přemýšlení“ (tak se bouda opravdu jmenovala). Na tuto boudu v jižním svahu Růžové hory lze dojít z různých směrů. Počasí v onen den, kdy se Tom v noci patrně ztratil, bylo dobré. V noci bylo jasno, –5 °C, klidno. I v den, kdy Toma začali „konečně“ postrádat, bylo jasno.
     Kurz neměl žádné pevné vedení, studenti se pohybovali po horách, jak se jim zachtělo. Žádná disciplína. Nikdo z nás neuvažoval o tom, že by se jednalo o tragickou nehodu. Domnívali jsme se, že se Tom zasekl u nějaké „divy“ a vyspává probdělou noc bohatýrsky vyztuženou alkoholem. Přes všechny domněnky odešli již ve 14.20 hodin hledat do terénu členové HS Štoček, Novák, Vořechovský. Prohledávali strmý terén bezprostředně pod boudou směrem dolů až k toku Úpy. Pátrání bylo negativní. Policie objela všechny hospody, bary a diskotéky v Peci pod Sněžkou i Velké Úpě. Pátrání v terénu i po hospodách bylo negativní. 18. ledna hledání pokračuje. Hledání se rozšiřuje do většího prostoru. Jsou prohlédnuty všechny cesty směrem do Obřího dolu a Velké Úpy, zkratky, volný terén. Nikde nejsou patrné žádné podezřelé stopy. Kovářík, Štoček Nikolaj, Kolín a Serafín prohledali také oba břehy Úpy. Jelikož ani pátrání policie ten den nepřineslo nic nového, bylo dohodnuto 18. ledna večer s náčelníkem oblasti HS Krkonoše Jiřím Dunkou, že příští den požádáme leteckou službu pražské policie o poskytnutí vrtulníku Bell 412 s termovizí.
Další den 19. ledna ráno bylo bohužel zataženo s nízkou oblačností, proto vrtulník přiletěl až ve 13.10 hodin. To již bylo polojasno a bezvětří. Okamžitě bylo zahájeno pátrání pomocí vrtulníku z pomalého letu a visu v malé výšce. Na palubě jsem byl já, Ivan Doulík a Karel Kouba od policie. My tři jsme pátrali očima, operátor prohledával terén pod námi pomocí termokamery. Létali jsme pomalu po vrstevnici v Růžovém dole, údolí řeky Úpy až po křižovatku, nad Zeleným potokem a Jeleními loukami i nad Prostředním hřebenem. Bohužel ani ťuk. Ve 14.20 hodin se létání ukončilo naprosto bez výsledku.
     Co provedeme dál, jak budeme pokračovat v pátrání? Rozjedeme podrobnou pátrací akci s ve velkým počtem lidí za účasti více okrsků HS?
     Rozuzlení případu nastalo v 16.30 hodin a vše zařídily místní dámy. Celá Pec pod Sněžkou pochopitelně věděla, že již třetí den hledáme německého studenta Toma. Jedna místní paní byla v nemocnici v Trutnově na ortopedii a tam se jí ošetřující lékař ptal, kde by mohla být ubytována malá skupina Němců. Že prý tam mají německého studenta s rukou v sádře a ten neví, na které boudě bydlí. Po návratu z nemocnice paní zavolala manželce mého kolegy ing. Miloše Klečky a ta nám tuto informaci zatelefonovala na HS. Ihned jsme vše ověřili v trutnovské nemocnici a Tom byl na světě.
     Záhada se vysvětlila. Tom ten den v noci, kdy se nevrátil na boudu, upadl a zlomil si pažní kost. Sám se záhadným způsobem dostal do nemocnice v Trutnově, kde byl ošetřen a hospitalizován. Vůbec si neuvědomil, že je postrádán. Zoufalý učitel celou tragicky vyhlížející situaci oznámil Tomovým rodičům do Německa a ti hned přijeli do Pece pod Sněžkou. Vůbec nedoufali, že by jejich syn mohl ještě žít.
     Horské živly tentokrát naštěstí spaly, Tom nás všechny prohnal, ale vše dobře dopadlo.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border