border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2009 arrow Cizikrajný host v krkonošské flóře
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Cizikrajný host v krkonošské flóře Tisk E-mail
Jan Štursa (jš)   
     Ne všechny rostliny, které při svých toulkách krkonošskou přírodou objevíte, jsou zdejšího původu, odborně rostliny autochtonní. Celá třetina z počtu přibližně 1 200 druhů cévnatých rostlin Krkonoš se v pohoří usídlila a rozšířila teprve v průběhu posledních několika staletí. To jsou druhy allochtonní – nepůvodní. Mezi ně patří nejrůznější léčivky či užitkové rostliny, které si kolonisté v průběhu staletí do Krkonoš přinesli a k různým účelům využívali (čechřice vonná, libeček lékařský, všedobr horní, andělika lékařská, náprstník červený, šafrán bělokvětý, kolotočník ozdobný aj.). S působením člověka se postupně až do nejvyšších poloh rozšířily také četné rostliny z nížin a podhůří, zejména různé druhy plevelů, které jsou však v naší české flóře původní. Do hor v poslední době ale pronikly i rostliny cizího původu s velmi agresivním chováním, tzv. invazivní druhy. Z nich třeba zmínit bolševník velkolepý, tři druhy křídlatek nebo netýkavku žláznatou. Jejich cílená likvidace je namístě, neboť jsou vážnou hrozbou pro přirozenou flóru Krkonoš.
     Letos přibyl do novodobé galerie cizokrajných rostlinných druhů Krkonoš starčkovec jestřábníkolistý (Erechtites hieraciifolia), rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Poněkud připomíná některé druhy lesních starčků (například starček lesní nebo starček lepkavý), je však mnohem robustnější a běžně dorůstá výšky i přes 100 cm. Jeho lodyha je hustě olistěná podlouhle vejčitými až podlouhle kopinatými listy, které jsou nepravidelně zubaté a přisedají srdčitou až střelovitou bází k duté lodyze. Tvar listů v dolní, střední a horní části lodyhy je odlišný.Velké válcovité úbory jsou uspořádány v řídké koncové latě a květy (pouze trubkovité) mají bleděžlutou korunu. Nápadné jsou nažky se zářivě bílým chmýrem.
Domovem tohoto druhu starčkovce (popsáno je nejméně deset druhů) jsou mírné pásy Severní a Jižní Ameriky, odkud se rostlina rozšířila koncem 19. století i do Evropy, vč. území našeho státu. Zdomácněla především v lesních lemech a na pasekách, více na Moravě, vzácněji v Čechách. V Krkonoších byl starčkovec zaznamenám autorem článku na lesní pasece přibližně 300 m západně od potoka Bělá u Vrchlabí, v nadmořské výšce okolo 620 m. Spoluautorka článku objevila starčkovec i v mnohem vyšší poloze Krkonoš, při okraji hřiště jihozápadně od Špindlerovy boudy, ve výšce přibližně 1 190 m n. m. Vzhledem ke snadnému šíření ochmýřených nažek prostřednictvím větru lze očekávat i další nálezy této americké rostliny na území Krkonoš; v takovém případě prosíme nálezce o zaslání informace na adresu Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
     Těžko odhadnout, zda se bude tento nepůvodní druh v Krkonoších chovat skromně, či zahájí invazní tažení po podhorských a horských lesích. Jeho přesné monitorování bude jistě namístě.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border