border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2009 arrow Svatého Ondřeje slzice, naplní ovocem truhlice
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Svatého Ondřeje slzice, naplní ovocem truhlice Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
     Je nyní obtížné po nebývalých sněhových přívalech, které od 15. října zasypávaly horské oblasti, že vznikaly dopravní kalamity a energetické výpadky, odhadovat, zda nám matka příroda nabídne v listopadovém čase ještě svou tradiční tvář. K jejím nezaměnitelným grimasám patří ponuré a syrové mlhy vyvolávající tesklivé nálady. Nedá se jim uniknout. Vnímám je silně na vlastní kůži i oko, když bukovými lesy stoupám po balvanech horských bystřin. Vrchol některé z jizerských tisícovek zůstává stranou, víc vábí skalní srázy a strže s hnědým tlejícím listím a rozpadávajícími se kmeny. Stín smrti jako fáze koloběhu je všudypřítomný.
     Listopad byl v římském kalendáři devátým měsícem a proto měl název podle číslovky novem = november. Takto se udržel ve většině západoevropských jazyků dodnes. České jméno měsíce má nepochybně souvislost s opadáváním listí, které je po třicet listopadových dnů nejintenzivnější. Listopad je u nás také měsícem nejoblačnějším, např. průměrná oblačnost činí na Benecku (886 m) 86 % pokrytí oblohy a v Lučanech nad Nisou (657 m) dokonce 87 %.
     Připomeňme si některé listopadové pranostiky, jejichž platnost je třeba brát spíš jako přibližnou. 2. 11. – Na Dušičky duše zemřelých oplakávají své hříchy. K příchodu prvních sněhových srážek se váží rčení jednak na sv. Teodora (9. 11.) – Svatý Teodor zasněží témě hor, ale hlavně na známějšího sv. Martina (11. 11.) tradičně přijíždějícího na bílém koni – O Martině houser po ledě když chodí, o Vánocích husy blátem vodí. Rovněž rčení na Kateřinu (25. 11.) předpovídá nástup nejchladnějšího období roku – Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu. Z pořekadlových dnů je tu také Ondřej (30. 11.) – Svatého Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.
     Nevzpomenut nemůže být 17. listopad – Den boje studentů za svobodu a demokracii – připomínající před dvaceti lety zásah policie proti studentské demonstraci na Národní třídě a následnou Sametovou revoluci svrhující komunistickou moc. O padesát let dříve to byli také studenti, kteří při pohřbu Jana Opletala projevovali manifestační odpor českého lidu proti německé okupaci Čech a Moravy. Za to jim Hitler zavřel vysoké školy, studentské vůdce popravil a dalších 1 200 odvlekl do koncentračních táborů. O dva roky později byl 17. listopad vyhlášen v Londýně za Mezinárodní den studentstva.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border