border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Vážení čtenáři
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Vážení čtenáři Tisk E-mail
Jiří Bašta (baš, jb)   
     na počátku všech projektů je slovo, kterému se publicisté v posledních dvou desetiletích do jisté míry vyhýbali – vždyť budování, zvláště ve spojení s přívlastkem „socialistické“, bylo jedním z verbálních symbolů celkem nedávno svrženého systému. Doufám, že po dvaceti letech tento nádech slova, samo o sobě nevinného, již mizí, neboť čtete časopis, v němž autoři jednotlivých článků referují nápadně často právě o budování. Jiří Dvořák otevírá toto číslo vyprávěním o nákladném, ale nezištném projektu soukromého investora Františka Hubaře – rozhledně u Roprachtic. Město Jilemnice je tu zvěčněno hned dvěma projekty placenými naopak z veřejných zdrojů: velikou rekonstrukcí parteru náměstí a Valdštejnské ulice a o to nenápadnější, ale výtvarně cennou úpravou interiéru harrachovského zámku, v němž působí Krkonošské muzeum Správy KRNAP. Klára Pohlodková upozorňuje na čin, který si nežádal dohromady žádné náklady, jen trochu času a všímavosti: statkář Joachim Dutschke s přáteli obnovil dosud rozvalený kříž na Hladíkově výšině, ačkoliv k němu nemá vlastnické vztahy a nečekal a nedostal žádnou dotaci. Marek Řeháček v jizerské části přináší cestovatelský pohled na nákladnou obnovu železniční trati Harrachov–Szklarska Porêba. Jan Stejskal ve vyprávění o bojích novopacké rodiny Čílových pojednává o počátcích budování českého státu a později spravedlivější společnosti.
      Volný cyklus Radko Táslera Krkonošské dolování vychází především ze zkušeností, nabytých při zabezpečování starých důlních děl, což opět obnáší doslova i budování. A konečně píšeme-li o architektonických památkách, nesmíme zapomenout, že nový kostel v zapomenuté podhorské farnosti byl nejen výtvarným dílem, zastřešujícím místní duchovní život, ale také nákladnou investicí, značně zatěžující místní rozpočet.
      Slovo projekt dnes může svou frekvencí zdatně konkurovat někdejšímu budování. V minulém čísle jsme vám představili projekt Správy KRNAP – nové centrum ekologické výchovy ve Vrchlabí – a úspěšné zakončení obnovy varhan v témže městě, což byl projekt, pro nějž jeho autoři a tahouni získali kromě velkých donátorů skutečnou účast místní veřejnosti. Letos můžeme pokračovat s novými projekty: Tomáš Janata bude každý měsíc připomínat, proč je dobré cíleně bojovat proti nástupu invazivních rostlin do zdejšího přírodního prostředí. V textech, pojednávajících čistě o zdejší přírodě, se většinou nevyhneme tématu její ochrany, která společnost něco stojí.
      Projekty na ochranu přírody mají s kulturními projekty jedno společné: signalizují, že naše společnost je bohatá a může si dovolit lecjaký luxus, vzdálený pouhému praktickému životu či přežívání, a může pečovat o svoje kořeny. Bude nám potěšením vás i v novém, čtyřicátém osmém ročníku Krkonoš – Jizerských hor informovat o velkých projektech i každém malém počinu, přinášejících něco dobrého lidem i přírodě.

Aktualizováno ( Pondělí, 11. leden 2010 )
 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border