border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Rekonstrukce zámeckého schodiště v Jilemnici
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Rekonstrukce zámeckého schodiště v Jilemnici Tisk E-mail
Jan Luštinec (jl)   
     Dne 27. listopadu bylo spolu se zahájením výstavy české krajky ze sbírek vambereckého muzea slavnostně zpřístupněno rekonstruované hlavní zámecké schodiště jilemnického zámku. Stavební práce provedla v rekordně krátkém čase necelých tří týdnů a ve vynikající kvalitě Stavební společnost Hostinné, s. r. o., a to z finančních prostředků majitele objektu, města Jilemnice. Novou instalaci pak vytvořili pracovníci Krkonošského muzea, jež je zařízením Správy KRNAP ve Vrchlabí.
     Jilemnický zámek má za sebou velmi dlouhou historii, sahající minimálně do 15. století. V 16. století se dočkal přestavby, ale renesanční kamenné jádro starého objektu se dochovalo dodnes. Za hraběte Jana Nepomuka Františka Harracha (1828–1909), jenž měl k Jilemnici velmi vřelý vztah, byl zámek citlivě rozšířen a dodnes je odborníky pro své estetické kvality náležitě oceňován.
     Žel, jako mnohým dalším aristokratickým sídlům, ani této stavbě se po skončení druhé světové války nevyhnuly drsné zásahy. Zámek byl zkonfiskován, původní vybavení většinou odvezeno na jiné památkové objekty, rozprodáno nebo zničeno. (Přesto se houževnatým úsilím posledních let alespoň část někdejšího inventáře navrátila zpět.) V zámku se zprvu střídaly různé instituce od vojenské zprávy přes sklady po archiv atd. Teprve v roce 1953 bylo rozhodnuto, že první patro objektu bude přiděleno potřebám Krkonošského muzea, což se vzápětí stalo skutkem.
     Mezitím však došlo k řadě nešťastných úprav interiéru – byla vybourána většina kachlových kamen (některá značné historické ceny), pseudorenesanční schodiště bylo obezděno příčkou, aby se první patro dalo zcela oddělit od přízemí. Korunu všemu nasadily úpravy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století, kdy v přízemí zmizely příčky s fládrovanými dvoukřídlými dveřmi a hezkými supraportami. Vytvořil se tak velmi dlouhý, úzký, vysoký a tedy dosti nehostinný prostor, expozičně jen obtížně využitelný a zvládnutelný, zatímco stísněné schodiště se ponořilo do nepříjemného šera a běžný pozorovatel si jeho někdejší půvab vůbec neuvědomoval.
     Loňským zásahem, provedeným na základě dochovaných původních plánů a nalezených původních dveří, byla odstraněna většina dodatečných úprav a prostor stavebně vrácena podoba z doby kolem roku 1895 (drobné práce proběhnou ještě v příštím roce). Do interiéru byly nainstalovány předměty z někdejšího vybavení zámku – portréty členů hraběcí rodiny, obrazy, lovecké trofeje, řada původních fotografií v dobových rámech, nábytek a krásná lucerna. Ozdobou vstupní haly se stala Müllerova mapa Čech z roku 1726. Zámek tak získal na hodnotě, návštěvnicky bude mimo pochybnost přitažlivější. Úprava schodiště vytvořila důstojnější vstup a v neposlední řadě nové členění umožní lepší tvorbu expozic.
Všem, kdo se o úpravu zasloužili, patří vřelý dík.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border