border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Kříž nad Javorníkem
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Kříž nad Javorníkem Tisk E-mail
Klára Pohlodková   
     Stavení čp. 93 na Hladíkově výšině, jedno z původních osmi v horní části Javorníku, sice již dávno vyhořelo, otisk úsilí a zbožnosti jeho majitelů, Wenzla a Franzisky Jochmannových, však vytrval dodnes. Je jím tvář Panenky Marie vytesaná na pískovcových božích mukách, vztyčených v roce 1879 pod jejich chalupou. K obloze původně směřoval kříž, s největší pravděpodobností kovový. Panenka Marie kolemjdoucí poutníky i všechny Javornické po desítky let ochraňovala a vyzývala k zastavení. Uplynulo asi století, když byl kříž rozvrácen. Způsobila to zlá lidská vůle, pasoucí se hospodářská zvířata, nebo se snad památka připletla do cesty komusi na traktoru? Kovový kříž někdo odnesl, neznámo kdy a proč.
     Jisté je, že v roce 2007, krátce po řádění orkánu Kyrill, kdy jsme pořídili první fotografie, byla boží muka již očividně delší dobu rozvalená, zarostlá a „zkrášlená“ sbírkou pet lahví.
     Před dvěma roky si rozvaleného, v buřeni ztraceného soklu povšiml farmář Joachim Dutschke, který na přilehlých pozemcích pásl dobytek. Odvezl jej k sobě na farmu do Fořtu a spolu se studenty z německého Kasselu jej vyčistili a vyrobili nový, tentokrát prostý dřevěný křížek.
     Letos v listopadu, po 130 letech od vytesání nápisu, se boží muka vrátila na své původní místo. Poškozené vyobrazení Panny Marie zůstalo nedotčeno, celková podoba památky se s novým křížkem jemně proměnila. Při jejím podzimním znovuoživení skupinka přátel nejprve oprostila místo od suchých trav a pískovcové prvky od mechu. Společnými silami pak postavili horní mariánskou část s dřevěným křížkem a spojili ji s pískovcovými základy.
     Že toto místo ještě neznáte? Přijměte pozvání na zimní setkání s tímto drobným sakrálním dílem v krkonošské krajině. Naleznete je ve spodní části Hladíkovy výšiny, u zeleně značené turistické stezky stoupající lesem z Javorníka a směřující na Hoffmannovy Boudy.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border