border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Leden jasný, roček krásný
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Leden jasný, roček krásný Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
     Těším se vždy na pořádnou arktickou zimu. Tehdy si užívám blyštivé lednové dny s jiskřícími vločkami ve slunci, křupání sněhu pod jasnou, mrazivou oblohou… Stále ještě, jako dříve, přicházejí výjimečné lednové holomrazy, kdy se ze skal zubí tesáky rampouchů, postupně utichají zamrzající vodopády, až bystřinami „tečou“ začarované, pohádkově křišťálové vody. Nezapomenu na zimu před dvaceti lety, kdy jsem přecházel zamrzlou josefodolskou přehradu od přítoku k hrázi, a skrz průzračný led zřetelně viděl na dno až v desetimetrové hloubce. Rozlehlejší kluziště toho dne v horách nebylo…
     Leden má mezi ostatními měsíci jedinečné postavení – již celé dlouhé věky otevírá nový rok. Stalo se tak roku 153 př. n. l., kdy se v římském kalendáři přesunul počátek kalendářního roku z 1. března na 1. leden. Římané dali prvnímu měsíci jméno Ianuarius na počest Jana, boha začátku a konce. Janus se zpodobňoval se dvěma opačnými tvářemi, jedna hleděla vpřed a druhá dozadu, aby viděl zároveň do minulosti i budoucnosti. U nás však měsíc leden získal pojmenování od slova led – měsíc ledný, čas ledu.
     Právě na led často odkazují lednové pranostiky a pořekadla. Ve dne jas, v noci mráz přesně vystihuje stav při tlakové výši; čím jasnější den a více vyzařování tepla, tím víc je mrazivější noc. Leden je měsícem s nejnižší průměrnou teplotou během roku (–2,1 °C); za posledních 200 let připadá v Praze-Klementinu na 15. ledna, vrcholení zimy je mezi 15.–21. lednem. Naši předkové si přáli, aby byl leden mrazivý, věděli, že při pořádné zimě přijde také včasné jaro – Leden studený, duben zelený, a bude-li v lednu dostatek sněhu, do jara postupně „vymrzne“ nebo odtaje, takže nehrozí jarní povodně – Hojný sníh v lednu, málo vody v dubnu. Průpovídky také předpovídají úrodu v závislosti na lednových teplotách – Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu. Nový rok je nejvýznamnějším „kritickým“ lednovým dnem, rčení vznikla i pro jednotlivé dny v týdnu – Připadne-li Nový rok na pátek, nutno se obávat očních nemocí, také lidé budou hojně mříti a dokonce i hrozí válka. To není příliš optimistické a tak vám raději nabídnu – Novoroční noc světlá a tichá bez deště a větru znamená dobrý rok. A pokud ani to nevyjde, přeji vám všem dobrý rok plný klidu, radosti, zdraví a lásky.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border