border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow První rozhledna na Pekelském vrchu
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
První rozhledna na Pekelském vrchu Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
Snahy o vybudování nových rozhleden v našem regionu nemají, zdá se, konce. Po loňském otevření rozhleden na Císařském kameni a v Roprachticích se nyní objevuje iniciativa na Frýdlantsku, v katastru města Raspenavy.
S nápadem vybudovat rozhlednu na 487 m vysokém Pekelském vrchu nad Raspenavou a osadou Peklo přišli dva milovníci historie Zdeněk Kerhart a Gregor Kubát. Na vrcholu totiž objevili torzo základů amfiteátru z předválečného období. Myšlenku podpořil fakt, že poblíž stával vojenský triangl, z něhož byl prý nádherný výhled na Jizerské hory. K založení občanského sdružení Rozhledna Pekelský vrch byl tedy již pouhý krůček. Jeho cílem je nejen postavit vyhlídkovou věž, ale dát lokalitě další turistické dimenze; vycházkový a cykloturistický okruh, restaurace, ve vybudovaném amfiteátru pořádání různých kulturních akcí včetně hudebních koncertů, divadelních představení nebo bohoslužeb.
Pro vyhlídkový význam rozhledny, vysoké 25–30 m, bylo již provedeno testování paraglidistů z Vratislavic nad Nisou. Pomocí motorových padáků nafotografovali mnoho snímků a dokonce natočili video, po jejich vyhodnocení bylo zřejmé, že všechny žádané objekty, jako jsou hora Smrk, Obří sud, panoráma Jizerských hor, frýdlantský zámek ad. populární místa, budou z rozhledny viditelné.
Dne 1. prosince 2009 proběhla na Fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec schůzka starosty Lázní Libverdy Ing. Jana Pospíšila a zástupce občanského sdružení Rozhledna Pekelský vrch Zdeňka Kerharta s Ing. arch. Jiřím Suchomelem, při níž byly probrány a stanoveny soutěžní podmínky nezbytné k hodnocení architektonických návrhů celého areálu. Do soutěže by se měli zapojit studenti TUL.
A kdy bychom se mohli přijít na Pekelský vrch rozhlížet? Dle ideálního časového harmonogramu nejdříve v roce 2012. Skutečný průběh prací již můžete průběžně sledovat na www.rozhlednapekelskyvrch.cz.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border