border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Mrtvé dřevo žije
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Mrtvé dřevo žije Tisk E-mail
Václav Jansa   
Při toulkách krkonošskými lesy vidíme mnoho dřeva, ponechaného zdánlivě bez využití na místě. Většinou se jedná o loupané, leckdy ještě nezešedlé kmeny. Potkáme i dříví ponechané v lese v době dřívější. Pro mnoho lidí je les s „neuklizeným“ dřívím, zbytky a větvemi důkazem nepořádnosti hospodáře, který si lesa nehledí.
Pravda je poněkud odlišná. V dřevní hmotě je vázáno množství živin, prvků, které bývají s dřívím z lesa odváženy. Nepřítomnost trouchnivějícího dřeva způsobuje zvyšování okyselení půdy. Přítomnost „nepořádku“, zbytků dřeva i celých kmenů naopak podporuje přirozenou obnovu v nepříznivých poměrech, kdy nový život raší pouze na těchto tlejících zbytcích. Navíc trouchnivějící kmeny jsou domovem mnoha druhů hmyzu, vázaných právě jen na zbytky, rozkládané houbami.
Potěchou pro oči může být pohled na semenáčky, rašící z hromad starého dřeva. Můžete je potkat všude, stačí se jen dobře dívat. A můžete vidět i dospělé stromy, které tímto způsobem vyrostly. Poznáte je snadno. Stojí na chůdách, tak, jak se svými kořeny rozkročily nad pařezem nebo hromadou polen. Ta již dávno není, ale humus z ní vzniklý pomáhá stromům žít.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border