border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Dřeviny České republiky
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Dřeviny České republiky Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
Luboš Úradníček, Petr Maděra, Soňa Tichá, Jaroslav Koblížek
nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, Kostelec n. Č. l., 2009
2. přepracované vydání, vázané, 368 stran, cena 499 Kč
ISBN 978-80-87154-62-5


     Rádi vám představíme knihu, která naštěstí vybočuje z nepříznivého trendu, uplatňovaného značnou částí vydavatelů populárně-naučné literatury, totiž vydávání převzatých (zhusta i špatně přeložených) cizojazyčných atlasů a knih o přírodě. Což platí i o mnohých publikacích věnovaných dřevinám.
     Příruční atlas Dřeviny ČR je knihou stoprocentně domácí. Jeho autoři jsou pracovníci Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a pojednává  pouze o dřevinách, které jsou autochtonními, tedy původními, druhy květeny České republiky. V knize je popsáno 213 druhů, poddruhů a ustálených kříženců dřevin, z toho 52 stromovitého vzrůstu, 26 druhů, které jsou keřovité, ale mohou dosáhnout i stromovitého vzhledu, 85 keřů, 26 polokeřů, 19 keříčků a 5 dřevitých lián. Autoři byli natolik důslední, že jsou zahrnuty i druhy zdánlivě bylinné, s dřevnatějícími lodyhami, jako jsou polokeře devaterníky, mateřídoušky nebo čilimníky. Jednotlivě popsány jsou i všechny domácí vrby a drobné (často endemické) druhy jeřábů. Jedinou výjimkou jsou ostružiníky, z více než 80 v ČR nalezených  taxonů je zcela pochopitelně uvedeno pouze několik zástupců. Nasměrování knihy pro praktické užívání je patrné i z uspořádání hesel – dřeviny jsou řazeny abecedně podle českých jmen, nikoliv podle botanického systému. Jednotlivé dřeviny (případně jejich dvojice) jsou řešeny dvoustranami, kde pravá je zaplněna několika barevnými fotografiemi a zcela nahoře názvy dřeviny v pěti světových jazycích a slovenštině, levá je textová, složená z několika částí s všeříkajícími názvy: Popis, Ekologie a rozšíření, Význam, případně ještě Poznámka (většinou věnovaná taxonomii). V dolní části pak najdete mapku – Eurasie, Evropy či světa –  se zobrazením celkového areálu druhu. Uvedena je také kategorie ohrožení druhu (dle vlastní kategorizace, lépe odpovídající specifikům dřevin) a zařazení druhů do čeledí. Za podnadpisem Ekologie a rozšíření je uvedena tzv. geobiocenologická formule, která charakterizuje ekologické podmínky stanoviště, v jehož rámci má daný druh v ČR těžiště přirozeného výskytu.
     Po stránce odborného obsahu lze této knize jen stěží něco vytknout; určité „mouchy“ by se našly z pohledu grafiky a obrázků (autor grafické úpravy není uveden). Je to věc názoru, ale obálka by mohla být přece jenom lákavější. Odborníci si publikaci jistě dohledají, ale náhodný zájemce ji na pultu zřejmě přehlédne. Ne zcela vyrovnaná je kvalita otištěných fotografií, pocházejících převážně od autorů textů. Je-li však v nějaké knize užito více než 600 snímků (přičemž některé detaily jsou u nás publikovány vůbec poprvé), stěží budou všechny dokonalé.
     Kniha je sice dílem odborníků – lesnických botaniků a dendrologů, ale formou i obsahem je určena širokému okruhu zájemců o přírodu: žákům a studentům, lesníkům, pracovníkům resortu ŽP, všem jejichž profese má co do činění s péčí o krajinu, ochranou přírody a životního prostředí. Publikaci lze ji zakoupit přímo ve vydavatelství Lesnická práce nebo v knihkupectvích Academia.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border