border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2010 arrow Na památku z lázní
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Na památku z lázní Tisk E-mail
Jiří Louda   
     Krkonošské muzeum Vrchlabí získalo do svých sbírek skleněný půllitrový korbel s cínovým víčkem. Pozoruhodná je na něm emailová veduta Lázní Fořt. Krkonoše neoplývají a ani neoplývaly mnoha opravdovými lázněmi s minerální vodou k pití a ozdravnými koupelemi. Nepočítáme-li čistě klimatické lázně, jak bývala v minulosti nazývána leckterá letoviska, a malá sanatoria, jedinými skutečnými lázněmi s lázeňskými domy, bazénem a kolonádou byly Janské Lázně – a pak právě Lázně Fořt. Zdejší, v našem kraji neobvyklý sirný pramen byl znám nejpozději v 18. století. Právě toto „zázračné“ zřídlo se stalo důvodem, proč v lesní pustině mezi Rudníkem, Fořtem a Prosečným nechal roku 1754 postavit svobodný pán Ignác Dominik Chorinský z Ledské, držitel jednoho z nejmenších krkonošských panství Fořt a Studenec, bratr prvního brněnského biskupa, krásnou barokní Mariánskou kapli oválného půdorysu.
     Léčivý pramen s kaplí se stal vyhledávaným výletním místem a není proto divu, že zde vyrostl hostinec se samostatnou dřevěnou tančírnou. Místo parketu zaujala roku 1864 nová zděná budova hostince. V této době již existovala malá dřevěná koupel. Ke skutečné přeměně na lázně však přistoupil jiný majitel fořteckého panství Karl Berger rytíř z Bergentalu až roku 1880. Na místě starého vybudoval nový kamenný lázeňský dům. Léčebnému domu zase musel ustoupit hostinec, stejně jako někdejší kulečník dřevěné lázeňské kolonádě. Nový hostinec nazvaný Myslivna vyrostl u silnice, ve svahu nad ním v sousedství kaple pavilon Kapellenhaus. Obdobný „švýcarský“ romantický styl s hrázděním a věžičkou byl vtisknut i Lesnímu zámečku, který zaujal místo ve smrčině na druhém břehu Lázeňského potoka. Když roku 1886 koupil lázně Franz Kluge, přistavěl dominantní Vilu Maria s dvojicí věží. Tak můžeme vidět Lázně Fořt i na vedutě našeho korbelu. Zobrazen je pohled z Lesního zámečku. Přímo naproti za jezírkem nad zakrytým Lázeňským potokem rozpoznáváme dřevěnou kolonádu a nad ní Vilu Maria. Vlevo od ní stojí ve stínu stromů Mariánská kaple a o kousek dál Kapellenhaus. Mohutná budova Lázeňského domu v popředí vlevo pak zakrývá hostinec Myslivnu. Další rozměrná stavba navazující vpravo na kolonádu je Léčebný dům. Mimo naši vedutu pak zůstala budova poštovny, která sloužila lázeňským hostům v době sezony, tedy od 15. května do 31. září. Ve stejný čas byl v místě k dispozici i stálý lázeňský lékař.
     Kromě pití sirného pramene a koupelí v jeho vodě se mohli hosté zotavit z nervových chorob – neurastenie, neuralgie, migrény – ale také ischiasu, astmatu, dny, chudokrevnosti, arteriosklerózy, celkové slabosti či otylosti (jak tedy alespoň inzerovala majitelka lázní Marie Rotterová, roz. Klugeová) pomocí klasické vodoléčby i parních koupelí ve sprchách či vanách. Zejména doporučovány byly pryskyřicí vonící koupele z jehličí. K léčbě patřily též procházky po upravených pěšinkách hlubokým smrkovým lesem, který obklopoval celý areál.
     Od počátku 20. století se již lázně nerozvíjely, byť v plném provozu byly ještě ve 30. letech. Vkus a potřeby klientely se ale pomalu proměňovaly a poklidné lázničky uprostřed lesní samoty jen stěží konkurovaly rostoucím horským letoviskům jako Špindlerův Mlýn a Janské Lázně. Negativně se jistě projevilo i založení nedaleké továrny na chemickou výrobu umělého hedvábí roku 1921. Ta zamořila nejen vodu říčky Čisté, ale i vzduch. Na úpadku lázní se podepsala i hospodářská krize a politické napětí vrcholící druhou světovou válkou. Již během války se lázeňské budovy proměnily v ubytovny dělníků. Po válce krátce sloužily jako sběrný odsunový tábor a ubytovna pro osiřelé děti, aby se do jejich zdí vrátily dělnické ubytovny a byty právě oné chemičky, která po velkou část druhé poloviny 20. století nesla název Rubena Rudník. První zmizela dřevěná kolonáda, následovaná v 80. letech i nejcennější stavbou celého komplexu – památkově chráněnou kaplí Narození Panny Marie. Většina ostatních budov stojí dodnes, mnoho z jejich romantické krásy však odválo postupné chátrání a necitlivé stavební zásahy. Také lesní chodníčky zarostly a prales se dere i do samého středu Lázní Fořt. Jen léčivá voda proudí tiše dál… Zaniklou slávu lázní pak již připomínají jen staré pohlednice, inzeráty na žloutnoucím papíře a nemnoho suvenýrů. K nejhezčím jistě patří právě ten korbel, který se stal podnětem napsání tohoto ohlédnutí za jedněmi z mála krkonošských lázní.

Aktualizováno ( Pátek, 14. květen 2010 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border