border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Informační zdroje
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Informační zdroje Tisk E-mail
Jaroslav Andrle   
     V dnešním světě je otázka informací a přístupu k nim jednou z těch zásadních. V době internetu není vhodnějšího média k jejich sdílení, než právě celosvětová pavučina1, tedy chcete-li síť. Jelikož se tento sloupek snaží informovat o novinkách z oblasti vědy a výzkumu Krkonoš, zaměřím se na cesty, kterými se mohou informace2 tohoto charakteru dostat prostřednictvím výše zmíněné sítě až k vám domů.
     První z možností je elektronická podoba časopisu Opera Corcontica (http://opera.krnap.cz), jak jsme již zmínili v loňském červencovém čísle. Pro upřesnění uvádím, že plné texty článků aktuálního ročníku jsou ve formátu pdf na stránkách k dispozici od 1. ledna následujícího roku3.
     Druhým hlavním zdrojem informací je databáze knihovny Krkonošského muzea (http://knihovna.krnap.cz). Databáze obsahuje kromě knih a časopisů nově i bakalářské, diplomové a disertační práce, jejichž témata souvisejí s Krkonošemi. Mimo to zde nalezneme i celou řadu výzkumných zpráv. To jsou materiály, které odevzdávají badatelé na Správu KRNAP na základě smlouvy, kterou podepsali se Správou NP pro vydání povolení k výzkumu v nejpřísněji chráněných oblastech Krkonoš. V duchu myšlenky, že státní hranice není zeď, zde můžeme nalézt i zprávy a publikace od kolegů z polské strany hor. Samozřejmostí a nezbytnou součástí je vyhledávací formulář. Na této stránce je vyhledávání realizováno prostřednictvím katalogu Clavius, který umožňuje hledání informací dle nejrůznějších parametrů4.
     Jak tedy nejlépe postupovat, když jsem na internetu našel publikaci, kterou bych chtěl prolistovat? Stačí kontaktovat knihovnici Zdeňku Flouskovou ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , pro knihy, časopisy a závěrečné studentské práce) nebo Jaroslava Andrleho ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , pro výzkumné zprávy). V e-mailu nezapomeňte sdělit informace, které jste nalezli na internetu, a domluvit si schůzku, při níž budete moci požadované materiály libovolně prostudovat. Absenční výpůjčky bohužel nejsou možné5. Příjemné bádání a úžasný nový rok 2011.
 
1 Z anglického World Wide Web = www
2 Opravdu jen ty o krkonošském výzkumu, ostatní si, prosím, najděte sami.
3 Časopis vychází jednou ročně vždy v srpnu, z čehož plyne, že na online verzi si čtenáři musejí čtyři měsíce počkat.
4 Dle autora, názvu, klíčových slov, tématu, roku vydání a dalších
5 Zkrátka si nic z fondu knihovny nemůžete odnést domů. Pořizování kopií je umožněno v souladu s autorským zákonem.

Aktualizováno ( Pondělí, 10. leden 2011 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border