border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Dojením koz se poezii nezpronevěřujeme
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Dojením koz se poezii nezpronevěřujeme Tisk E-mail
Jitka Doubnerová (js, dou, jdou, doub)   
     Nový rok, ta doba očekávání nových věcí, předsevzetí k lepším zvykům a způsobům pro činnosti každodenní i plány velkých životních kroků je už zase tady. Země se naší zeměpisnou šířkou už nějaký čas zase přiklání ke slunci, světla poznenáhlu a pomaličku přibývá a optimismus roste i v těch, kteří by zimní dny nejraději trávili v teploučké noře se zásobami až do jara. Jaký asi bude ten nový rok? Jak mi věku přibývá, pozoruji velké změny spíš pozpátku. Málokdy prožívám něco, o čem právě v tu chvíli vím, že to je převratná událost, která změní život můj, životy mých blízkých i svět kolem nás. Když už se to stane, jsou to spíš momenty, na něž bych raději zapomněla a přála si, aby se nestaly – úrazy, povodně, teroristický útok, zpráva o těžké nemoci někoho blízkého… Můj život se v loňském roce proměnil tak, jak jsem na jeho začátku rozhodně nečekala, neplánovala a nepřipravovala. Když se ale dívám zpátky, jako bych se na tu změnu už několik let pomaloučku, nevědomky chystala. Kolik drobných chvilek, okamžitých rozhodnutí, navzájem nesouvisejících příběhů a náhodných setkání se propojilo dohromady, aby se cesta života změnila? Co by se stalo, kdyby některá z těch maličkých náhod skončila jinak? Změnilo by se všecko? A bylo by to lepší, nebo horší? Na tohle nikdy nemůžeme odpovědět, ale pro novoroční předsebírání je to snad dobrá zpráva o tom, že v každé kapce vody se může odrazit celý svět. I když děláme sebemenší a sebeobyčejnější věc, můžeme ovlivnit celý svůj život.
     Do nového roku vám přeji, aby i každodenní rutinní, nepohodlné a nudně se opakující krůčky nesly znamení vytoužené změny k lepšímu. Aby se v nich neztrácela poezie a nádhera světa, přibývajícího světla a příslibu příštího jara. Aby vám, jak napsal Josef Čapek, i nejobyčejnější věci přinášely pocit zjevení a přitom existence a pravdy. Aspoň někdy…
     O Jizerských horách tentokrát jen omluvné dementi: nevěřte autorkám úvodníků každé slovo! V adventním rozjímání jsem se tady připravovala na pomalé pěší putování z Prezidentské chaty do Lázní Libverda. Nakonec jsem v čerstvé sněhové nadílce a fujavici ocenila kamaráda s autem – a zklamala B., která se těšila na společnou cestu přes noční hory. I poetická figura v úvodníku vyžaduje jistou odpovědnost autora a já jsem jí tentokrát nedostála. Tak mi to, milá B., odpusť, příště to naplánujem a uděláme!

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border