border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Není hoblík jako hoblík...
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Není hoblík jako hoblík... Tisk E-mail
Kateřina Procházková   
     Když na podzim 21. listopadu 2009 vítali členové Českého horského spolku SKI Jiřetín pod Bukovou návštěvníky při slavnostním otevření expozice počátků lyžování v Jizerských horách, zmínili se o záměru rozšířit ji do budoucna také o „řemesla“. Co si předsevzali, to splnili, a tak se téměř přesně po roce mohli pochlubit novou expozicí řemesel se zaměřením na truhlářskou a tesařskou výrobu. Navštívila jsem ji u příležitosti jejího otevření v sobotním poledním čase 27. listopadu 2010.
     Obě sbírky jsou nainstalovány ve Schowankově vile v Jiřetíně pod Bukovou, v obci ležící v jihovýchodním podhůří Jizerských hor v údolí říčky Kamenice mezi Smržovkou a blízkým vyhlášeným lyžařským střediskem v Albrechticích v Jizerských horách. Vila továrníka Johanna Schowanka (1868–1934), zakladatele a majitele firmy na výrobu dřevěných hraček (dnes Detoa), postavená roku 1907, přešla v roce 2008 do majetku obce. Po rekonstrukci v roce 2009 slouží jako muzeum firmy Schowanek a ke konání různých výstav, setkání a koncertů. Prostory pro umístění expozice počátků lyžování i nové expozice řemesel poskytla obec v čele se starostou Josefem Kucinem bezplatně.
     Po krátkém slavnostním zahájení stoupám spolu s dalšími návštěvníky po schodišti do nejvyššího patra a ocitám se v útulné místnosti se starou dřevěnou podlahou, plné truhlářského a tesařského nářadí. Doprovázejí mě členové spolku, čtyřiatřicetiletý Karel Novotný z Liberce, původně tesař, dnes pracovník Kulturního a společenského centra Lidové sady v Liberci, spolu se čtyřicetiletým Miroslavem Pivničkou, vyučeným elektrikářem, dnes zaměstnancem Domova Maxov pro osoby se zdravotním postižením a soukromým platnéřem. Oba jsou sběratelé a majitelé převážné části exponátů. Karel, kamarády přezdívaný Kódl, se sbíráním prvních předmětů začal již v 15 letech a této zálibě se věnuje dodnes. „Hoblík byl dřív v každé chalupě a nářadí se dědilo i několik generací,“ říká mi před regály vyrovnanými nejrůznějšími typy hoblíků, z nichž nejstarší jsou z počátku 19. století. Hoblík je také jedna z mála vystavených věcí, o které vím, jak ji použít, a tak mi Karel trpělivě a zasvěceně vysvětluje, k čemu slouží dušník, žlábkovec, poříz, jak se pracovalo s rozmítací pilou nebo obřeznicí kolářskou a že ta veliká „sekera kata Mydláře“ je obyčejná širočina na otesávání trámů. K vidění je toho zde mnohem víc: kolářské čepovníky, rejsky a úhelnice, špulíře, kocoury, hladíky, širočiny, hlavatky, teslice, kaprovky, dláta atd. A tak v průběhu výkladu získávám obdiv a úctu k fortelu tehdejších řemeslníků, kteří neměli k dispozici technické vymoženosti dnešní doby.
     Rozmanitá nářadí pocházejí z období od počátku 19. století až do poloviny 20. století. Ve vedlejší místnosti jsou na zdi vyvěšené kopie dobových prodejních katalogových listů s podrobnou nabídkou nářadí, s popisem, nákresem a také cenou. Karel mě upozorňuje na fakt, že vybavení dílny nebylo ve dvacátých letech minulého století zrovna levnou záležitostí.
     Většinu sbírkových předmětů poznamenal zub času, ale díky šikovným rukám Miroslava Pivničky byly postupně všechny zrestaurovány. Do expozice počátků lyžování se také dostaly lyže, které si sám vyrobil podle původní „ruční“ technologie. S Karlem Novotným se seznámil v roce 1997 díky tomu, že Karel pracoval v Domově Maxov, kde mu byla nadřízenou právě manželka Mirka Pivničky. Oba spojuje zájem o uchovávání kulturního dědictví, láska ke starým věcem a historii vůbec. Spolu s jiřetínským Martinem Dumkem a smržovským Davidem Merklem založili v roce 2002 neformální Český horský spolek SKI Jiřetín pod Bukovou, který dosud není oficiálně zaregistrován, nepobírá žádné příspěvky od obce, vše vzniká z vlastní kapsy a z velkého nadšení pro věc. Všichni se také nezištně podílejí na řadě sportovních i kulturních akcí, např. na smržovské výstavě u příležitosti Dne válečných veteránů „Pro 8 koní nebo 48 mužů – světová válka z okna železničního vozu“, jejímž iniciátorem byl David Merkl, který se právě věnuje vojenské historii období první světové války.
     Všichni členové spolku se již léta věnují sbírání lyžařské výzbroje i výstroje především z období prvních „skijáků“. Sbírku více než 70 párů lyží objevovali na půdách, dostávali darem či odkupovali od chalupníků právě v Jizerských horách i v Podkrkonoší, ale i na aukcích, burzách a ve starožitnostech. Sami lyže a lyžařské potřeby renovují a vyrábějí, a díky tomu navázali spolupráci s dalšími „lyžařskými“ muzei: v Jilemnici, ve Vysokém nad Jizerou, Novém městě na Moravě aj.
     Samozřejmě, že nemohu nenahlédnout do expozice počátků lyžování v Jizerských horách, která se nachází v prvním patře vily. Vystavené historické lyže pocházejí z krkonošských dílen, ale také od výrobců v Josefově Dole, Železném Brodě, Jablonci nad Nisou, Liberci, Šumburku nad Desnou aj. Při příležitosti prvního výročí jejího otevření zde byly pouze dnes k vidění lyže legendárního sportovce Bohumila Hanče ze soukromé sbírky Aleše Suka.
     Na několika paravanech jsou umístěny materiály o historii lyžování, prostor je zde věnovaný i průkopníku alpského způsobu lyžování, v Čechách opomíjenému Matyáši Žďárskému (Mathias Zdarsky). Všichni jistě znají jeho vynález – žďárského vak. Na fotografiích objevíte i lyžníky – členy spolku, protože každou zimu vyrážejí na zasněžené svahy výhradně na starých „prkýnkách“, v původních lyžákách a v dobovém oblečení. Stejně tak využívají i sbírku nářadí a občas si nějaký ten nástroj vypůjčí, když je potřeba něco opravit. A tak nejsou zdejší exponáty jen „mrtvými“ muzejními kousky, ale díky nadšení a zápalu Českého horského spolku – partě sympatických, šikovných a skromných kluků – stále slouží svému původnímu účelu. Členové uvítají jakékoliv přírůstky do sbírek.
     Tím ale aktivity spolku nekončí, do budoucna by chtěli rozšířit expozici řemesel o další obory, např. sklářství, které je v Jizerských horách rozšířené dodnes, připravují ke spuštění vlastní webové stránky… Při skromném, zato originálním pohoštění, jež tvoří měkký voňavý chléb s domácím sádlem uškvařeným Karlovou maminkou, dojde řeč na nejrůznější veselé příhody a zážitky. A tak doufám, že se s Karlem Novotným, Mirkem Pivničkou a ostatními nevidím naposledy, ostatně jedno pozvání jsem již dostala. Jedná se o akci Lyžníci na svahu Kedr ve Smržovce, která se koná 12. února, prý tato podívaná stojí za to. Na expozice ve Schowankově vile se můžete přijít podívat každou sobotu od 9 do 15 hodin.

Aktualizováno ( Pondělí, 17. leden 2011 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border