border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Muzeum Zubačky otevřeno i v zimě
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Muzeum Zubačky otevřeno i v zimě Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
Mnohými turisty i lyžaři oblíbená jizerskohorsko-krkonošská železniční trať známější pod názvem Zubačka má vlastní muzeum od prosince 2009. Umístěno je v budově bývalé železniční stanice Kořenov a jeho zimní provoz byl zahájen vloni 27. prosince a potrvá do 27. března, otevřeno je denně v čase 10–16 h. Po dvouměsíční pauze bude znovu otevřeno od 28. května do 24. září, a to s prodlouženou otevírací dobou 9–17 h. Při návštěvě muzea si lze také zakoupit upomínkové předměty, jako jsou pohlednice, či si dopřát drobné občerstvení. Vstupné představuje tři desetikoruny, o desetikorunu levnější jsou vstupenky pro děti ve věku 6–12 let a seniory.
O vznik muzea se zasloužila především obecně prospěšná společnost Železniční společnost Tanvald (ŽST), která byla založena v květnu 2003 občanským sdružením Vědeckotechnická společnost při železniční stanici Tanvald. Parta nadšenců ze ŽST, k nimž patří Karel Hanuš, Tomáš Gál, Petr Möller, Zdeněk Hortenský, Pavel Šturm, Pavel Vlček, Petr Prokeš ad., zachránila navíc několik ozubnicových lokomotiv, které na nejstrmější železniční trati v republice jezdí pětkrát do roka v rámci nostalgických jízd.
Samotná expozice muzea je zaměřena zvláště na unikátní ozubnicovou trať Tanvald–Kořenov, která má pestrou, ale často také pohnutou historii, železniční vozidla zajišťující chod horské dráhy a zvláštnosti jejího provozu. Ten začal v roce 1902 a o devadesát let později byla železnice vyhlášena kulturní památkou. Kořenovské muzeum představuje rovněž osudy okolních železničních tratí včetně obnovené Kořenov–Sklářská Poruba. Návštěvníci zde najdou kromě velkého množství textů a dobových fotografií přibližujících historii, současnost i budoucnost Zubačky, také mnohé exponáty, jako např. modely různých druhů ozubnic, ozubnicové dvojkolí a jeho uložení a další technické zajímavosti. Právě ozubnice uprostřed koleje původně pomáhaly lokomotivám překonat příkré stoupání; na 12 km dlouhé trati jsou takové úseky hned tři.
Muzejní expozice se budou postupně obměňovat, a pokud byste i vy s muzeem jakkoliv rádi pomohli, ozvěte se na sídlo společnosti: ŽST, Krkonošská 256, 468 41 Tanvald, nebo na mailovou adresu: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Kontakty a veškeré informace naleznete na www.zubacka.cz, nechybí ani jízdní řád lokomotivní babičky.
O tom, že Zubačka stále žije, dokládá loňské otevření dvou nových železničních zastávek; po zastávce Desná-Pustinská, kde byl provoz slavnostně zahájen 20. srpna, byla 27. října předána do užívání zastávka Desná-Riedlova vila.
Železniční společnost se také netají tím, že chce v budoucnu vybudovat naučnou stezku „Krajem kořenovské zubačky“, která by vedla podél trati a seznamovala návštěvníky s její historií a zajímavými místy. Dále by rádi zrekonstruovali bývalou výtopnu na kořenovském nádraží a umístili tam své staré lokomotivy.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border