border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Muzeum Podzemí Krkonoš
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Muzeum Podzemí Krkonoš Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
     Dne 25. září 2010 přibyla mezi krkonošská muzea zcela nová muzejní expozice. Jmenuje se Podzemí Krkonoš a naleznete ji v Černém Dole, ležícím na JZ úpatí Černé hory, na pomezí středních a východních Krkonoš.
     Černý Důl je vlastně jediná krkonošská obec, ve které od počátku její existence až do současnosti nebyla nikdy přerušena tradice dobývání nerostných surovin. Hornickou (a dřevařskou) osadu povznesla těžba rud až do podoby horského městečka, jak ho známe dnes. K připomenutí tradic místním, ale hlavně jako nabídku přespolním i zahraničním návštěvníkům Krkonoš, byla nejprve v Černém Dole v roce 2007 otevřena první krkonošská hornická naučná stezka Berghaus (nyní zjišťujeme, že vám ještě dlužíme její podrobnější představení; učiníme tak během roku). Stezka v údolí potoka Čisté je dlouhá asi 1 km, má deset zastávek a seznámíte se na ní s historickou těžbou rud, i s novodobým průzkumným dolováním a geologií okolí lokality. Autor jejího scénáře Radko Tásler se pak stal i duší projektu, na jehož konci mělo vzniknout menší muzeum, zabývající se přírodním i umělým podzemím Krkonoš. V roce 2008 byl zpracován projekt, který o rok později získal finanční podporu Evropského fondu pro regionální rozvoj z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika. Náklady na realizaci projektu činily téměř 8 mil. korun, městys Černý Důl se na nich podílel 10 %.
Stálá muzejní expozice Podzemí Krkonoš byla zřízena v sedmi zcela rekonstruovaných místnostech suterénu černodolské radnice, stojící naproti kostelu na dolním rohu náměstí. Vstup do muzea je zadním (spodním) vchodem, takže se navzájem neovlivňuje provoz obecního úřadu a muzea. Hned v předsíni je instalována velká interaktivní tabule s mapou Krkonoš, na níž vás po stisknutí tlačítka čtyřjazyčný zvukový průvodce provede po devíti nejdůležitějších hornických lokalitách na české straně pohoří. Následuje recepce s prodejním pultem; odtud můžete zamířit buď do malé výstavní síně, určené pro časové výstavy (v současnosti je tu až do 26. února instalována výstava obrazů místního autora Vladimíra Víta), nebo pokračovat dál do vlastní expozice. V největší místnosti potkáte hned za vstupem dřevěný důlní vozík, po levé straně pak uvidíte tři dřevěné modely strojů užívaných při zpracování rudy a v dolech v 16. století (důlní pumpa na vodní pohon, mlýn na zlatonosnou rudu a těžní stroj na vodní pohon, vše podle Georgia Agricoly). Hlavními objekty výstavní prostory jsou tři velké vitríny s fotografiemi a třírozměrnými exponáty. První je věnovaná krasovému podzemí Krkonoš, tedy jeskyním a horninám a minerálům v nich nacházeným. Druhá vitrína se zabývá historickými důlními díly (včetně průřezu dolem Kovárna v Obřím dole) a rudami v nich těženými; třetí je věnována převážně lokalitě Berghaus (Černý Důl) a je tu i průřez zlatodoly v Bartově lese (Rýchory). Chodba vedoucí do zadní prostory má dvě zahloubené niky: v první se setkáme se dvěma jeskyňáři (přesněji figurínami) – jedním s výzbrojí a výstrojí ze 60.–70. let 20. století, druhým ze současnosti; pokrok je víc než zřetelný. Také projdeme kolem krátké vydřevené štoly s netopýry. Poslední místnost expozice nabídne – kromě pěti originálních velkých fotografií z podzemí a předmětů nalezených v opuštěných důlních dílech (sbíječky, vrtáky a vrtné tyče, kolejnice) – především povyražení dětem a mládeži. Vyzkoušet si tu mohou jeskyňářské vybavení pro zdolávání vertikál (lanový žebřík, slaňovátko, jumar) a ti menší dokázat svoji odvahu a po čtyřech prolézt maketou jeskyně.
     Využit je i venkovní prostor dvoru radnice, kde je postavena funkční replika dřevěné stoupy na drcení rudy, na několika metrech kolejnic stojí důlní vozíky, pod širým nebem najdete také velké bloky krkonošských hornin se jmenovkami. Neobvyklý a vtipný je informační pultík „klikotoč“, který funguje poté, co si sami vyrobíte dost elektřiny otáčením kliky roztáčející dynamo.
O nevelkou, ale zajímavou muzejní expozici Podzemí Krkonoš, otevřenou od středy do soboty v odpoledních hodinách, se stará pracovnice místního informačního centra, které funguje v tytéž dny od 8.30 do 12 hodin, navíc i po celé úterý.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border