border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2011 arrow Krakonošův hrob a Zlatá vyhlídka
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krakonošův hrob a Zlatá vyhlídka Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

V letošní Velké čtenářské soutěži se v jedné z otázek objevil také dotaz na existenci místa s takovýmto názvem. Pár vás zaváhalo, protože místo – vzhledem k tomu, že se nachází v Polsku – není všeobecně tak známé jako české krakonošovské lokality. Abyste viděli, že jsme si ho nevymysleli, předkládáme fotografický důkaz.
     Krakonošův hrob, polsky Grób Karkonosza, je kamenná deska, nacházející se ve Sklářské Porubě (Szklarska Poręba, dříve německy Schreiberhau) poblíž Zlaté vyhlídky (Złoty Widok, Goldener Ausblick). Je to vyhlášené rozhledové místo na hraně – v těchto místech hluboce za­říznutého – údolí řeky Kamenné, na jeho levobřežní straně, a to v prostoru mezi Prostřední a Dolní Sklářskou Porubou. Řeka Kamienna tu tvoří hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami, jsme tedy již pár kroků v Jizerkách. Vyhlídka nabízí pěkný pohled na větší část hlavního krkonošského hřebene (Slezského hřbetu) od Szrenice na západu po Pielgrzymy na východě. Výhled je však trochu omezený malým odstupem od hor a nízkou nadmořskou výškou (600 m). Nejlepší čas pro návštěvu místa (a hlavně fotogra­­fování) je letní ráno nebo pozdní odpoled­­ne – přes den se díváte proti slunci.
     Kolem prochází modře značená turistická cesta a souběžně s ní i cesty Krakonošova a Valonská; nedaleko odtud se nachází malé muzeum – Dům Wlastimila Hofmanna – věnované životu a dílu tohoto významného malíře.
     Vlastní „hrob“ je spíš náhrobní kámen, žulová deska obdélníkového půdorysu, vodorovně ležící na zemi v mírném svahu, přičemž horní hrana je zapuštěna do terénu a dolní visí ve vzduchu. Její rozměry jsou přibližně 2,25 × 1,30 × 0,23 m (strany nejsou stejné, ta u svahu je o něco delší, spodní plocha je opracovaná jen hrubě). Na vrchní stranu desky je poměrně mělce vytesán dnes již málo zřetelný (ve dvou řádcích, v minulosti zřejmě zvýrazněný barvou) nápis v němčině Rubezahls Grab, obráceně je mezi tato slova poněkud kos­trbatě vytesáno polsko-české Karkonosz. Deska se nachází přímo v trase turistické cesty a nebýt nedávno umístěné informační tabule, mnozí turisté by po ní přešli bez povšimnutí. Je to v místě malé křižovatky, resp. odbočky k nedaleké vyhlídce Złoty Widok. Na zmíněné tabuli, komentující jednu ze zastávek Valonské cesty, naleznete následující text (v polštině a angličtině): „Zde Krakonoš, vyhnaný zlými lidmi ze svého odvěkého sídla na Rovině pod Sněžkou, hledě na milované hory zemřel hořem a nalezl tu místo posledního odpočinku.“
     Německý název Luisenfels však napovídá tomu, že ve starší minulosti mohlo být toto místo spojeno s jinou osobou než Krakonošem – s autorovi zatím neznámou slečnou či paní Lui­sou. Otázkou však je, zda název původně nepa­třil nějakému skalnímu útvaru poblíž (německé „fels“ totiž znamená skála, nikoliv kámen, des­ka). A žulových skal je v širším okolí poměrně hodně. Nedaleko odtud (směrem k Dolní Sklářské Porubě) se nachází turisty vyhledávaná geomorfologická zajímavost – žulový skalní útvar Chybotek (dříve německy Zucker­schale, tedy cukřenka), jehož nejvyšší blok je viklanem, zřejmě jediným v celých polských Krkonoších a Jizerských horách.
     Informaci o pravosti Krakonošova hrobu však musíme brát s velkou rezervou. Význačné lázeňské a turistické středisko, jakým Šrajbrhava na počátku 20. století byla, potřebovalo zajímavé vycházkové cíle pro své hosty; takovým místem jistě mohl být i Krakonošův hrob. Možná, že tady nad údolím řeky Kamenné navždy odpočívá onen démonický polozvířecí Krakonoš ze starých dob nebo kyjem ozbrojený slezský Rübezahl. My však přece víme, že náš vcelku dobrosrdečný Krakonoš na svých horách žije a vládne dál, byť my „moderní“ lidé mu do jeho panování čím dál víc (a většinou nepříliš šťastně) mluvíme.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border