border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow V Harrachově bez petard a laserů
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
V Harrachově bez petard a laserů Tisk E-mail
Jan Stejskal   

Dne 25. listopadu 2011 vstoupily v platnost dvě nové vyhlášky krkonošského města Harrachova, které zakazují používání zábavných pyrotechnických předmětů a promítání světelných reklam a efektů na oblohu. Kromě ochranářů ze Správy Krkonošského národního parku vítají rozhodnutí Harrachova i astronomové, protože obec leží v těsné blízkosti neobvyklého chráněného území – jizerskohorské rezervace tmy.
     „Vyhlášky si přála spousta harrachovských občanů. Hluk z rachejtlí velmi vadí hlavně těm lidem, kteří mají malé děti nebo psy. Někteří turisté mají pocit, že si mohou dovolit všechno. My ale chceme být klidné a příjemné středisko. Navíc žijeme v přírodně cenném místě, které jsme ale my sami zatím nijak moc nechránili,“ vysvětluje harrachovská zastupitelka Lenka Konvalinková, která přijetí obou vyhlášek navrhla.
     Vyhláška omezující zábavné pyrotechnické a výbušné předměty platí po celý rok kromě Silvestra. V tento den je možné rachejtle střílet od 15 hodin až do 6 hodin ráno Nového roku. Ze zákazu může udělit výjimku rada města, ovšem pouze při konání významné sportovní nebo kulturní akce, jako jsou třeba mezinárodní závody ve skocích na lyžích. Stejnou výjimku je možné udělit pro světelné efekty na obloze, které jsou jinak zakázány po celý rok.
     Při diskusi v zastupitelstvu zazněly i názory proti přijetí vyhlášek. Důvodem byly zejména obavy, že na plnění vyhlášky nebude mít kdo dohlížet. Harrachovští zastupitelé však nakonec obě vyhlášky v září letošního roku přijali jednomyslně. Kontrolovat jejich dodržování mohou pověření zaměstnanci města, případně v budoucnu městští policisté.
     Na stejném zasedání se zastupitelé shodli i na rozsáhlé modernizaci městského osvětlení. Hlavním důvodem pro tento krok byly nižší náklady na provoz, nicméně v rámci změn byla po celé obci rovněž vyměněna svítidla veřejného osvětlení. Staré lampy tvaru koule, které sice báječně svítily do nebes, ale o poznání méně pod sebe na ulici, byly nahrazeny svítidly otočenými k zemi a shora odstíněnými. I tímto počinem se tedy světelné znečištění nad Harrachovem snížilo.
     O spolupráci při snižování nadměrného hluku, osvětlení ze zábavní pyrotechniky a dalších světelných efektů na noční obloze požádala krkonošské obce Správa Krkonošského národního parku; tyto jevy mají neblahý vliv na volně žijící zvěř. Vůbec první obcí v regionu, která zábavnou pyrotechniku a světelné efekty na svém území omezila, byla v dubnu 2010 Pec pod Sněžkou. „Od té doby se už přidaly další obce, například Horní Maršov,“ konstatuje Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP. Zatím jich ale není mnoho. „Včetně Harrachova bychom je mohli spočítat na prstech jedné ruky. Každopádně jde o aktivitu, kterou vítáme a podporujeme,“ dodává Radek Drahný, jenž zároveň upozorňuje, že si lidé začínají uvědomovat, že omezením hluku a světelných efektů získává nejen příroda, ale zpříjemní se tím i podmínky života v obci.
     Harrachov jako jediný ze jmenovaných obcí leží v těsné blízkosti Jizerskohorské oblasti tmavé oblohy, což je přeshraniční chráněné území, které se snaží upozornit na problémy spojené se světelným znečištěním. Přílišné množství nočního světla je totiž rušivé nejen pro přírodu, ale může mít i vážné zdravotní dopady na lidi. Navíc je známkou zbytečného utrácení za energie. Kvůli světelnému znečištění také přicházíme o pohled na noční oblohu plnou hvězd.
     „Postup Harrachova velmi vítáme a jsme přesvědčeni, že by měl být vzorem i pro další obce v okolí,“ říká za organizace, které se podílely na vyhlášení Jizerskohorské oblasti tmavé oblohy, Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Podle něj přitom nejde jen o svícení, nebo nesvícení, ale rovněž o způsob, jakým jsou pojímána občanská práva. „Mnozí lidé si prostě nepřejí, aby je rušil nad nimi létající světelný paprsek. Rozhodnutí harrachovských zastupitelů je určitě hodné následování,“ uzavírá Pavel Suchan.
článek jsme převzali ze serveru
ekolist.cz

Aktualizováno ( Pondělí, 9. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border