border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Jak stavět v Krkonoších?
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Jak stavět v Krkonoších? Tisk E-mail
Jan Drahozal   

V horských střediscích stále panuje stavební ruch. Rozvoj obcí je klíčovým tématem jednání zastupitelstev a občanů, zvláště podnikatelů. Výsledky investičních počinů i adaptace starších objektů bývají rozpačité. To se může týkat rádobyfuturistických novinek i konzervativních citací roubenek, novostaveb i rekonstrukcí. První letošní příspěvek do diskuse nad novou výstavbou nám poskytl ing. arch. Jan Drahozal, jenž se zamýšlí nad principy horské architektury a své úvahy testuje na vlastním tvůrčím činu – bytovém domě v Peci pod Sněžkou. Trochu jsme s uveřejněním otáleli, a tak můžeme vedle vizualizací otisknout fotografie již dostavěného objektu s redakčními popisky.

Problém stavění v Krkonoších je v tom, že téměř každý vyjmenuje to, co se mu na horách nelíbí, jako třeba Labská bouda nebo hotel Horizont právě v Peci pod Sněžkou. Současně existují historické vzory a celé manuály o tom, co je pro architekturu Krkonoš typické a co ne. Nové projekty se však většinou setkávají s kritikou. Téměř všichni jsou „experti“ na to, co je špatně, ale téměř nikdo neví, co je dobře… Každá výstavba v horském prostředí je velice citlivě vnímána a pro architekty je projektování v Krkonoších něco jako píchání do vosího hnízda. Hory stále vnímáme jako společný poklad a každý, kdo by jim ublížil, je veřejný nepřítel. Navíc Krkonoše není možné pojmout jen jako přírodní území nebo turistickou oblast. Krkonoše jsou pro mnohé sentimentální záležitostí. Je to jakási vzácná oblast plná klidu a vzpomínek. Nemusím tam jezdit každý rok, ale vím, že Krkonoše tam stále jsou, a když bude potřeba, mohu tam uniknout a najít je takové, jaké si je pamatuji.
     Možná ještě větším strašákem, než je hotel Horizont, jsou „slavné“ apartmánové domy pod ním. Co je na nich nejvíce špatně: jsou prázdné. Jestli město něco nepotřebuje, tak jsou to bytovky duchů. Pokud v Peci mají vzniknout nové ubytovací kapacity, pak to musejí být životaschopné projekty, které zabezpečí co největší obsazenost během celého roku, nebo byty pro místní, kterých je nedostatek (tentokrát ale doopravdy). Nové ubytovací kapacity v centru jsou asi přece jen vhodnější pro turisty. Ať už budou provozovány jediným subjektem, nebo více majiteli či nájemci, musí být zajištěno provozování přechodného ubytování (hotel, penzion či pronajímání individuálních bytů).
     Jak tedy stavět v Krkonoších? Opatrně. Jakákoliv chyba se trestá. Měřítko, proporce, velikost, zasazení do terénu, tvar střechy, fasáda… vše je důležité. Z mého pohledu je nejdůležitější znakovost. Když kreslím penzion do Krkonoš, tak to musí každý poznat na první pohled a bez popisků. Stejně tak horskou chalupu, hotel či třeba bar. Stavby v horském sídle typu Pec pod Sněžkou musejí být stavbami městskými, zvláště v centru. Pec pod Sněžkou má sice malý počet trvale žijících obyvatel, ale nikdo nepochybuje o tom, že to je město. Městem procházejí tisíce lidí, chtějí zde zajít do kavárny, dát si oběd v restauraci, večer si jít zatancovat nebo odpočinout v sauně. Proto mohou a musejí být v centru Pece městské, vícefunkční domy s parterem pro obchod a služby. Problémem Pece pod Sněžkou je to, že někdy slouží pouze jako parkoviště pro lanovku na Sněžku. Parkoviště zabírá také význačné plochy ve městě. Dostatečná kapacita parkovacích míst pro osobní auta i pro autobusy je jasná věc. Dokážu si ale představit přeměnu jednoúčelového parkoviště na formu náměstí (byť s možností parkování) nebo dokonce bulvár výhradně pro pěší a parkování vyřešit například formou parkovacího domu (podzemní parkoviště, parkovací dům v horském stylu apod.). Přeměna parkoviště na bulvár znamená změnu povrchu, terasy, lavičky, zeleň, veřejné osvětlení, a to vše lemují městské domy. Co centru Pece chybí? Služby. Městská vybavenost, která zde udrží návštěvníky alespoň týden.
     A nakonec architektura. Každý architekt má vlastní názor. S každým projektem nese architekt svou kůži na trh. Neexistují žádné návody a zaručené recepty. Architektonické řešení, dle mého názoru, musí být v kontextu horské architektury, musí respektovat drsné klimatické podmínky. Objekty v centru by měly obsahovat komerční parter, na který navazují obytná patra, a vše je zakončeno výraznou střechou. Ano, rád používám především dřevo, kámen a sklo, které doplňuji pohledovým betonem a černou ocelí. Jednotlivé objekty musejí být solitéry a nesmějí vytvořit monoblok. Objekty, které se vzdalují z údolní polohy směrem do strání, se musejí úměrně tomu zmenšovat. Tradiční objemy mohou mít moderní detaily a moderní materiály. Horizonty by měly samozřejmě zůstat volné – bez dominant.
     Cílem publikování návrhů na přestavbu části letního centra Pece pod Sněžkou je seznámit čtenáře s projektem, který je zčásti teprve ve fázi přípravy. Již je realizována přestavba ruiny penzionu Bohatýr (přímo u přehrady v Peci), ze kterého vzniká bytový dům Sněžka residence. Cílem projektu je horský dům pro milovníky Krkonoš. Původní objekt byl v havarijním stavu a hyzdil celé „letní“ centrum Pece pod Sněžkou. Kromě technického stavu bylo třeba řešit neuspokojivou estetiku zanedbaného objektu. Tak jako obdobné objekty v Krkonoších má i tato stavba za sebou mnohé přestavby, bourání, rozšiřování a úpravy. Původní podoba Bohatýru je z počátku 20. století. Nekvalitní přestavby v sedmdesátých letech a chátrání v letech devadesátých způsobily naprosto nevyhovující technický i estetický stav. Druhým projektem, který na Bohatýr přímo navazuje, je odstranění socialistické vinárny Kovárna a její nahrazení novou budovou. Tyto dva záměry jsou prvními krůčky, které mohou nastínit celkovou proměnu letního centra Pece z  parkoviště před lanovkou na „horský bulvár“. Pozitivními projekty již realizovanými jsou Relaxpark s bobovou dráhou a lanovým parkem. Také některé zdařilé kavárny a restaurace v Peci ukazují, že město ožívá. Pec pod Sněžkou určitě nechce napodobovat Špindlerův Mlýn. Pec je menší, klidnější, možná lepší například pro děti… a hlavně má Sněžku.

Aktualizováno ( Pondělí, 9. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border