border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Dlahy
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Dlahy Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   

Obecně definovat, co je to dlaha, nelze. Protože dlaha vždy nemusí být deska, pomocí níž se fixují a zpevňují poraněné části lidského těla, především a nejčastěji končetiny. Jak hluboko do historie sahá první použití dlahy, opravdu nevím. Horská služba všude na světě používá dlahy denně. K fixaci poraněných končetin lze použít i improvizovaných postupů, kdy je průmyslově vyrobená dlaha nahrazena jiným materiálem. Dlahy pomáhají poraněným lidem přestát mnohdy velmi dlouhý a komplikovaný transport v horském terénu spojený někdy s překládáním mezi jednotlivými transportními prostředky. Krkonoše jsou nejvíce úrazově zatíženými horami ze všech českých pohoří. Tím se nelze chlubit, je to bohužel tak.      Používáme dlahy různých tvarů a velikostí. Jsou vyrobeny z rozdílných materiálů, jsou i různě objemné a těžké. Žádný typ dlahy se nesmí zatracovat. Kramerova dlaha byla v minulosti používána velmi často denně, ale to proto, že byla v dané době naprosto univerzální. V průběhu posledních tří let jsem od učitelů, kteří jezdí s dětmi na zimní kurzy a na školy v přírodě, několikrát slyšel, že do jejich školy přišly jakési dámy, které o první pomoci patrně moc nevěděly, a nařídily, že Kramerovy dlahy se mají vyřadit. Jsou prý přežité a zastaralé. Tečka. Kramerova dlaha je sanitní pomůcka, která by z poskytování první pomoci neměla nikdy vymizet. Dlahu tvoří nosný žebříček z měkkého kovu, takže se nechá všelijak zkroutit, modelovat a přizpůsobit danému poranění. Dlahu si vlastně sami vyrobíte. Žebříček se omotá buničinou, ováže obvazem a zajistí leukoplastí. Příprava dlah se u HS odehrává před zimní sezonou. Říkáme, že budeme nabalovat dlahy.
Použití dlahy. Dlaha by měla zpevňovat končetinu vždy přes dva klouby. Měly by se přikládat vždy alespoň dvě Kramerovy dlahy a vždy kolmo na sebe. Ty nanynky, co by je chtěly rušit, protože jsou nemoderní, by měly vědět, že určité úrazy se dají ošetřit pouze použitím těchto dlah. Například v situaci, kdy poraněný má pokrčenou končetinu a nemůžete mu ji natáhnout, aby netrpěl. V minulosti jsme při ošetřování zlomenin stehenních kostí použili třeba i šesti kramerek.
     Extenční Thomasova dlaha, německým Bergwachtem nazývaná „štrekšína“, se skládá ze dvou dílů tvořených na jedné straně trubkami, na druhé dráty. Dráty jsou opatřeny závitem a maticemi. Dráty jsou zasunuty do trubek a celková délka dlahy se ladí pomocí matic. Zlomená končetina je unášena dlahou a dá se manipulací s maticemi natahovat, extendovat. Tím se oddalují obě části zlomené kosti. Na podobném principu pracuje modernější extenční dlaha americké firmy Ferno.
     V současnosti se ale nejvíce používají vakuové, podtlakové odsávací dlahy. Ve světě jsou známy neuvěřitelně dlouho, ale u nás se začaly používat až po roce 1990. Rychle se rozšířily a dobře uplatnily. Vyrábějí se v mnoha rozměrech. První v naší republice začala s výrobou zlínská firma Ewe-media, později přejmenovaná na Ego. Pak rozjela výrobu i druhá soukromá firma jménem Vakuform. Od obou firem dlahy odebírá i Horská služba. Uvedená dlaha z neprodyšného materiálu je dutá. Dutina je vyplněná malými kuličkami z tvrzeného polystyrenu a pochopitelně i vzduchem. Dlaha je opatřena ventilem a ke kompletu patří odsávací, tzv. evakuační pumpa. Princip dlahy je následující: Dlaha se nabalí na končetinu a zajistí pomocí suchých zipů. Pak se do ventilu na dlaze vloží trubička pumpy a odsává se vzduch. V dlaze se začne tvořit podtlak a kuličky polystyrenu se víc a víc tisknou k sobě, až z nich vznikne jeden celek. Dlaha ztvrdne, ale neutiskuje měkké tkáně a dokonale obklopí ošetřovanou část těla. Při sejmutí dlahy v nemocnici stačí povolit ventil a dovnitř opět nateče vzduch. Dlaha změkne a může se bez problémů sejmout.
     Používáme také dlahy na celé tělo. Jedná se o vakuové matrace, které pracují na stejném principu. Pouze se použije objemnější pumpa. Matrace jsou výbornou pomůckou při ošetřování komplikovanějších úrazů, třeba poranění páteře.
     Milí čtenáři, rozhodně je lepší se s žádnou z popisovaných dlah nesetkat. Rozumnější je podívat se na ně na přiložených obrázcích.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border