border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Hornosytovští hasiči pod novou střechou
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Hornosytovští hasiči pod novou střechou Tisk E-mail
Pavel Mládek   

 Pavel Mládek, Zbyněk Hrubec

Po mnoha letech fungování bez slušného zázemí mají dobrovolní hasiči z Horní Sytové na Jilemnicku (v současnosti je H. Sytová místní částí obce Víchová nad Jizerou) důvod k oslavě. Tím důvodem je otevření nové hasičské zbrojnice.
     Existence Sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Horní Sytové má už více než stoletou tradici. Doposud byla jejich hasičskou zbrojnicí původní budova postavená v roce 1909, která neměla společenskou místnost a již byla – vzhledem ke stáří – v havarijním stavu. Jako společenská místnost byl do poloviny 90. let využíván historický hostinec v Arnoštově. Vzhledem ke špatnému stavu budovy ho už ale nebylo možné dál používat. Se ztrátou prostor v Arnoštově hasičský sbor víceméně stagnoval, od počátku nového tisíciletí se však spolek začal zase stavět na nohy. Ať už bylo hybnou silou cokoliv, výsledkem bylo obnovení pořádání hasičských bálů, výletů pro občany vesnice, letních zábav a pálení čarodějnic. V obci se začala opět probouzet příjemná sousedská atmosféra. Stále ovšem chybělo zázemí.
     Obecní úřad se rozhodl hornosytovské hasiče podpořit. Po prodeji hostince v Arnoštově se podařilo ve spolupráci s Místní akční skupinou „Přiďte pobejt“ se sídlem v Jilemnici, jíž je obec členem, získat ze Státního zemědělského intervenčního fondu dotaci na rekonstrukci hasičské zbrojnice. Tato dotace představovala částku ve výši 900 tisíc Kč, což spolu s penězi utrženými za prodej Arnoštova (800 tisíc Kč) pokrylo podstatnou část nákladů na stavbu. Celková proinvestovaná částka je cca 2,5 milionu Kč. Prvního března 2011 započaly demoliční práce a dodavatelská firma Ryspol z Vrchlabí se s úspěchem zhostila i stavebních prací, takže 14. října mohla proběhnout kolaudace. Pátek 4. 11. 2011 pak byl pro Sbor dobrovolných hasičů v Horní Sytové dnem slavnostním, protože starosta obce Ing. Zbyněk Hrubec v tento den předal zrekonstruovanou budovu hasičům do užívání. Nová hasičská zbrojnice se stává určitým centrem života Horní Sytové a zcela jistě pomůže k budování příjemného klimatu a spokojeného života v obci. Hornosytovští hasiči tak nyní mohou ke své činnosti, která spočívá především v oblasti preventivní a kulturně vzdělávací, využívat zcela novou budovu, jež tuto část obce – na rozdíl od stavby původní – zkrášlila.
     Hornosytovští dobrovolní hasiči by touto cestou chtěli poděkovat Obecnímu úřadu ve Víchové nad Jizerou a všem zúčastněným, kteří při akci pomáhali. Ať již to bylo projektování, administrace, úklidové práce a zejména pak vlastní rekonstrukce. „Darmo platný. K hasičině patří, že v případě potřeby přiloží každej ruku k dílu, aby nenechal souseda ve štychu.“ Doufejme, že nová budova bude podnětem k aktivitě i pro mladé nástupce současných členů SDH v Horní Sytové.

Aktualizováno ( Pondělí, 9. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border