border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Obří ježek z Jilemnice
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Obří ježek z Jilemnice Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

Obří ježek z Jilemnice n Tématem článečku není žádná prehistorická příšera ani nález před zimou zvláště vypaseného bodlináče, jak by mohl napovídat titulek, ale zabývat se budeme dílem lidských rukou, stavbou – byť jen dočasnou – hodnou našeho obdivu. Obří dřevěný ježek je zachycen na černobílé fotografii, kterou do redakce přinesl náš víchovský příznivec pan Miloš Jakoubek. Snímek pochází z pozůstalosti po jeho strýci Františku Jebavém a není na zadní straně opatřen žádným popisem. Bylo těžké něco k němu zjistit; zprvu jsme nevěděli kdo, kde ani kdy. Pan Jakoubek nelenil, zahájil pátrání a po dvou měsících a konzultacích s nemnohými pamětníky jsme dospěli k následujícím zjištěním:
Ježek stál roku 1952(3) na dvoře Okresní správy silnic ve Valdštejnské ulici v Jilemnici v sousedství právě dostavěné budovy okresního národního výboru (mezi dnešní prodejnou Norma a penzionem U labutě), kde ještě stojí garáže, které správě silnic patřily. Dřevo sloužilo k roztápění parního válce, ale také k vytápění kanceláří v budově ONV, kde sídlila i správa silnic. Výška dřevěného ježka poskládaného z poměrně malých polínek byla kolem 6–7 metrů, objem vychází přibližně na úctyhodných 75 m3. Samozřejmě, že byl postaven ručně, pouze za pomoci žebříků, a na jeho stavbě se podíleli všichni cestáři z Jilemnice a okolí. Snímek byl pořízen neznámým fotografem a jsou na něm zachyceni tito muži, většinou zaměstnanci cestmistrovství: stojící zleva – Josef Tryzna (Horní Branná), Jan Boukal (Jilemnice, polozakrytý), Pavel Palounek (Poniklá, s placatkou na hlavě), Bohuslav Nosek, František Jebavý (Víchová), na lavici stojí hlavní tvůrce věže, prý až fanatický stavitel ježků Kristián Havlíček, vedle vpravo v čepici Jaroslav Petera (Roztoky, cestmistr), Ladislav Míl (Dolní Sytová) a pan Kvaliza (Kruh). Vpředu (zleva) sedí na bobku nebo na lavici František Spanilý (Roztoky, cestmistr), František Hofman (Jilemnice), kluk v krátkých kalhotách nebyl identifikován, Ladislav Boukal (Jilemnice, na lavici vpravo), smějící se na bobku je Otakar Vašků (Víchovská Lhota). Z vyfotografovaných stavitelů veleježka dnes již nikdo nežije (asi jako poslední zemřel před sedmi lety pan Míl), snad jen onen neznámý sedící kluk, kterému by dnes mohlo být kolem 70 let, by mohl podat další informace. Takto velký ježek se rozhodně nestavěl každý rok, bylo to něco výjimečného, životní dílo „ježkostavitele“ páně Havlíčka. Podle svědectví pana Františka Erbena, který ke správě silnic nastupoval v roce 1956, tento obrázek dlouhá léta visel v kanceláři silničářů jako pozoruhodnost hodná vystavení.
Pokud se najde někdo, kdo by mohl výše uvedené výsledky pátrání doplnit nebo opravit, nechť se ozve autorovi textu v redakci K+JH.                  

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border