border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Poudačky a vhačky - František Karel Pacholík
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Poudačky a vhačky - František Karel Pacholík Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   

Vydala Dr. Eva Koudelková, Nakladatelství Bor, Liberec, 2011
1. vydání, edice Odkaz, 292 stran, pevná vazba
doporučená cena 255 Kč
ISBN 978-80-86807-71-3

V červnu právě uplynulého roku 2011 vyšla v libereckém nakladatelství Bor, které se trvale a vytrvale věnuje regionu severovýchodních Čech, pozoruhodná knížka vzpomínek, příběhů a pohádek lidového vypravěče Františka K. Pa­cholíka (1883–1978) z Pasek nad Jizerou-Havírny. Autor byl prostým horalem – vyučil se zedníkem a ševcem, uměl tkalcovat, dělal korálkářského faktora, byl průkopníkem agronomických novinek, pěstoval léčivé byliny, ale také ve svém domě zřídil školku. Některé z jeho poudaček byly otištěny v knížkách povídek z Krkonoš (Vo hajnejch a pytlákách, Muzikantský řemeslo aj.), které sebraly A. Kutinová a M. Kubátová. Knížka Poudačky a vhačky vznikla výběrem z Pacholíkových rukopisů, zaznamenaných v osmi obyčejných školních sešitech, uchovávaných jeho potomky. Rukopisné zápisky byly zapůjčeny do Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách, odkud se o nich dozvěděla autorka redakční a jazykové úpravy knížky Jarmila Bachmannová. Při zpracování zápisků použila tzv. folklorního přepisu, který je sice blízký dnešní psané češtině, zároveň ale zachovává všechny zvláštnosti podkrkonošského dialektu.
     Téměř třísetstránková kniha je rozdělena do dvou velkých oddílů. První, zaznamenávající realitu života regionu v časech blízkých i vzdálenějších, byl nazván O životě horalů a má pět částí: O bábě a dědkovi Zátockých (o prarodičích), Jak se žilo na horách, O hraběti Harrachovi, Průmysl a podnikání a Vlastní životopis. Druhý oddíl Poudačky a pohádky přináší jednak čtrnáct příběhů Pacholíkem literárně přetvořených (v části Pří­běhy ze života), a pak dva pohádkové cykly O vodnících a O Matce javoru. Perličkou na závěr je rozsáhlá Báseň o sirotku. Za doslovem pak ještě najdete užitečný Výkladový slovníček k textu, vysvětlující hůře srozumitelné nářeční termíny.
     J. Bachmannová v doslovu knihy napsala: „…autor byl jedním z typických podkrkonošských vypravěčů, kterému se dostalo sice jen základního vzdělání, jenž však díky své přirozené inteligenci, bystrému pozorování okolního světa a nespornému vypravěčskému nadání dokázal své příběhy podat poutavou formou – nepostrádají vtip a čtenáře zaujmou gradací děje a mnohdy úsměvnou pointou. Pro Pacholíka je typický pozitivní náhled na svět, většina vyprávění má až pohádkově dobrý konec. Dá se říct, že si do svých vyprávění promítal představy jakési životní idyly – snad právě proto, že jeho život nebyl nikterak lehký…“
     Vázanou knížku doprovázejí originální dobové fotografie, druhou „pohádkovou“ část pak ilustrace Andrey Bariakové ml., obraz paseckého kostela na obálce je dílem taktéž místního autora Ladislava Jarého.
     Ten, kdo po knížce zatouží, to nebude mít snadné, neboť v knihkupectvích byly v prosinci k dostání již jen poslední výtisky podzimního dotisku. Proto nakladatelství Bor vážně uvažuje o dalším.

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border