border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Jak se vodník Modlizák učil číst
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Jak se vodník Modlizák učil číst Tisk E-mail
František Karel Pacholík   

Když chodil vodník Modlizák do haverskýho mlejna na pobejtky, vídal, jak někteří strejci uměj číst noviny anebo v kalendářích, tak že by se to taky rád naučil. Proto jednou, když byl ve mlejně sám s panem otcem, poprosil ho, jestli by nevěďal, kdo by ho taky naučil číst. Mlynář se zasmál: „Jestli budeme miť vobá svatou trpělivosť, tak tebe naučím asi trochu kotezovať. Když ti to trochu pujde, tak ti potom půčím starý noviny nebo kalendáře.“
     Tak mlynář napsal na perkno celou abecedu a vodníkoj ukazoval písmeno za písmenem. Vodník říkal za mlynářem a, b, c, d, až přeříkal celou abecedu. Tak to spolu párkrát vopakovali. Když byl vodník malej kluk, že ho jeho máma, stará vodnice, kermila samejma žabíma jazejčkama a mozečkama, tak to na našeho vodníka Modlizáka působilo. Proto si hned všechno dobře zapamatoval i jazyk se mu v hubě dobře vobracel. Tak dlouho netervalo a vodník uměl abecedu nazpaměť, jako když bičem práská, jenže trochu u toho huhňal, jak to skoro všichni vodníci dělaj.
     Potom mlynář napsal zas na perkno máma, táta dědek, bába, koza, tele hubou mele. Vodník říkal slovo za slovem. Když to trochu uměl nazpaměť, vzal perkno a nad mlejnem u potoka se učil celou noc, aby se mu lidi nesmáli, že takovej starej blázen se chce naučit číst.
     Za pár neděl mlynář vzal starý noviny a učil vodníka číst v novinách. Vodník se učil celý noci, když měsíc svítil. Mlynář říkal, že žádnej kluk ani ďůče v celý Haverni se tak dobře neučí jako vodník Modlizák. Kdyby se tak učili, tak by z nich byli samí doktoři, advokáti a kantoři. Ještě štěstí, že se tak neučej. Kdo by potom ďál ve fabrikách a na polích?
     Když už uměl vodník číst, začal se dlužiť noviny, i kde jakej papír našel potištěnej nebo popsanej, všechno pomalu přečet. Potom se vodník dlužil všelijaký starý kalendáře, a že v nich byly všelijaký povídky, tak vodník čet a čet, až při tom začal zanedbávať svou vodnickou povinnost.
     Tak jednou, když byl v nejlepším čtení, stal se takovej povyk, že dole u mostu spadla koza do Jizery. To že se jistě utopila. Vodník se lek, sterčil kalendář pod kámen a už utíkal k Jizeře. Když tam přiběh, kouká, koza už byla z vody vytažená, ale nedejchala. Stará Kudernka bědovala: „Ach, taková dobrá koza to byla a takhle šerádem přišla vo duši.“ Vodník poudal: „Počkejte, tetko, já to napravím.“ Skočil do vody. Hledal duší po dně i všude mezi kamenama, ale ne a ne ji najíť.
     Že baba na břehu čekala, naříkala a lamentovala nad kozou, chtěl vodník tu kozí duši najíť a koze vrátiť. Tak hledal druhej i třetí den, ani do mlejna na pobyt nešel. Hledal celej tejdeň, až na druhej tejdeň našel jednoho starýho pstruha. Bylo mu ňák mizerně. Vodník se ho ptal, co mu je, a von se přiznal, že spolk ňákou kozí duší, ale že byla ňáká stará. Tak ho vodník uhodil párkrát do tejla. Ta kozí duše vylítla z huby ven, vodník ji hned chytil, sterčil do hernku, přikryl pokličkou a už utíkal ke starý Kudernce.
     Ta už na břehu nestála, toť seznal, že musí jíť za ní do chalupy. Když tam přišel, ptal se po koze, že jako nese tú její duší. To se bába na vodníka dopálila. Proč nepřišel dřív, že už je koza snědená a co tejdě má dělať s tou kozí dušej? Bába mu nadávala a hnala vodníka i s tou kozí dušej pryč. Vodník utíkal, co mu nohy stačily.
     Druhý deň přišel do mlejna a stěžoval si: „Věřte mně, panímámo, jak sem starej, ale jak živ sem neměl takovou merzutosť a vostudu jako tejdě s tou kozí dušej.“ Mlynářka ho těšila, že na to lidi berzo zapomenou. Vod tý chvíle vodník čet, jen když měl trochu kdy. Víc si hleďal svých vodnických povinností, aby se mu zas taková věc nestala jako s tou kozou.

Aktualizováno ( Středa, 11. leden 2012 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border