border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2012 arrow Cyklistická etiketa
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Cyklistická etiketa Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
S velkou pravděpodobností značná část našich čtenářů jezdí na kole, většina z nich občas i v terénu. Ne každý ale ví, že byl formulován velmi zajímavý Kodex terénního cyklisty. Kodex (přesněji etický kodex, neboť kodex je také historické označení pro vázanou knihu) je dokument, shrnující obecná pravidla činnosti v určitém oboru. V tomto případě jde o etiketu při pohybu na horských či trekingových kolech, sestavenou činovníky České mountainbikové asociace (dále ČeMBA), neziskové organizace, která sdružuje vyznavače jízdy na horských kolech všech výkonnostních i věkových skupin a kategorií, jednoduše řečeno terénní cyklisty. Kodex je natolik sympaticky formulovaný, že jej uvádíme celý:

Kodex terénního cyklisty
V přírodě nejsme sami. Abychom v přírodě nekazili pěkné zážitky ostatním a ostatní je nekazili nám, ČeMBA propaguje dodržování Kodexu terénního cyklisty. Podstatou je zodpovědnost a ohleduplnost k přírodě, lidem i majetku.
1.    Jezdi pouze po povolených cestách.
Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji.
2.    Nezanechávej stopy.
Přizpůsob styl jízdy povrchu cesty tak, abys jej nepoškozoval. Jezdi jen po existujících cestách, nevytvářej nové. Nejezdi smykem. Nezanechávej po sobě odpadky – co sis do lesa přivezl, také odvez.
3.    Ovládej své kolo.
Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Všude můžeš někoho nebo něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.
4.    Dávej přednost ostatním.
Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal, a je-li to z hlediska bezpečnosti nezbytné, zastav. Buď vstřícný a přátelský. Při míjení koní respektuj pokyny jezdce.
5.    Buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku.
Neplaš zvířata a dávej jim dostatek prostoru k úniku. Nenič rostliny. Nepoškozuj přírodní útvary a soukromý majetek. Zavírej brány ohrad. Nepoškozuj zemědělské kultury, zvláště před sklizní.
6.    Jednej s rozmyslem.
Jezdi s takovým vybavením, abys byl soběstačný. Předvídej nebezpečné situace a změny počasí. Používej přilbu.
7.    Poslední, ale zlaté a nejdůležitější pravidlo.
Zpomal, usměj se, pozdrav, jsi vyslancem našeho sportu!

     V sousedním Českém ráji, který je zvláště za nejistého počasí častým náhradním cílem cyklistů, kteří se původně vypravili do Krkonoš nebo Jizerek, probíhá od letošního roku pilotní projekt, propagující Kodex terénního cyklisty a zároveň zavádějící systém míst (zatím je to asi čtyřicítka převážně hospůdek), vybavených servisním záchranným balíčkem pro cyklisty. Na projektu se zatím podílejí ČeMBA, Sdružení Český ráj, firma Amulet Bicycles a Pivovar Rohozec. Je jen otázkou času (a vůle), kdy se tato aktivita rozšíří i do bezprostředně sousedících oblastí Podkrkonoší, Krkonoš a Jizerských hor.
     Každopádně, projekt – neprojekt, bude na světě (v tomto případě hlavně na turistických, lesních a polních cestách) dobře, když se terénní cyklisté budou držet pravidel výše uvedených. A zároveň když i pěší turisté, tak často spílající „bikerům“, budou k cyklistům vstřícní, aby nedocházelo ke konfliktům na společně užívaných turistických stezkách. Vždyť oběma skupinám by mělo jít o jediné – příjemný a bezpečný společný pobyt v přírodě.

 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border