border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Faltýsek a Podhola
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Faltýsek a Podhola Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   
V lednu a únoru v roce 1970 se údolí Bílého Labe stalo osudným dvěma mladým klukům, pro každého z nich jiným způsobem.
     Bílé Labe pramení z Úpského rašeliniště, z jeho západní části. Zařezává se do stejnojmenného údolí a u Dívčích lávek se zleva vlévá do pramenného Labe. Údolí usměrňuje a urychluje větry vanoucí z jihozápadu a zá­padu. Jedná se o součást učebnicového anemo-orografického čili větrohoropisného systému, který dokonale popsal prof. Jan Jeník, světově uznávaný geobotanik. Popsal ho nejen v odborné monografii, ale i v knížce pro děti Život v horách (s Václavem Větvičkou).
     Vymodelování terénu Bílého Labe má velký vliv na ukládání sněhu a v souvislosti s tím i na vznik lavin. V minulosti se zde mnohokrát vyskytly laviny z deskového sněhu, které jsou charakteristické pro návětrné svahy. Při silném větru dochází k pěchování, doslova k utloukání sněhu a k tvorbě sněhových desek. Velmi široký je rozsah teploty, při které se mohou tyto laviny tvořit. Laviny z deskového sněhu jsou typicky povrchové. Vzhledem k tomu, že se deskový sníh klene nad někdy prostornými dutinami, může být jeho prolomení v takovém slabším místě osudné. Tyto laviny se většinou nesesouvají samovolně. Prolomení se paprskovitě rozšíří do širokého okruhu, celý komplex deskového sněhu se rozláme někdy na neuvěřitelně velké tabule, připomínající rozlámané kry na řece. Při zatížení se ozve dutý zvuk rozlomení a vzápětí je slyšet syčivý únik vzduchu vytlačovaného ze spodní dutiny. Při sesuvu sjíždějící laviny se určité množství sněhu rozpráší do ovzduší, neboť deskový sníh bývá suchý. Tento typ lavin je pro strženého velmi nebezpečný. Desky jsou tuhé a značně těžké. Pro ilustraci připojuji několik fotografií deskových lavin z údolí Bílého Labe z ruky Valeriana Spusty. Můžete porovnat obludnou velikost sněhových desek s lidskou postavou.
     Dva životní osudy. Život a smrt. Údolím vzhůru stoupá asi šest lyžařů na běžkách. Počasí mají příznivé. Všichni se dobře znají, jsou z jednoho sportovního oddílu. Najednou se jim začne sníh pohybovat pod lyžemi. Až po chvíli si uvědomují, co to znamená. Lavina. Tři z nich jsou zasypáni po kolena. Sněhový prach se usazuje, jeden člověk chybí. Najednou je klid. Jenom vítr slušně pofukuje. Chlapi rychle začínají jednat. Dovedou se ovládat, jsou to sportovní potápěči. Dva upalují, co jim běžky stačí, oznámit nepříjemnou událost na Luční boudu. Během krátké doby jsou zmobilizováni kluci ze Špindlu a Pece. Volfík Berger žene malý švédský skútr Sno tric nadoraz. Záhy jsme na lavině, kde už sestavuje lavinovou sondu řidič z Luční boudy Pepík Čermák. Jako první jde po lavině, zastaví se a začíná sondovat. Stal se neuvěřitelný zázrak. Při prvním vpichu narazil na zavaleného. Horečně až zběsile odhazujeme sníh, vyhrabáváme a vyprošťujeme zavaleného pana Faltýska. Je živý, dýchá, po chvíli se probírá a mluví s námi. Nechce převézt do nemocnice. Život zvítězil. Pod lavinou si pobyl necelou hodinu. Tento zásah dokazuje, že namátková sondáž je při hledání zavalených na­prosto nezbytná. Sportovní potápěč se nechtěně potopil do sněhu a přežil.
     Kousek od vodní elektrárny na levém břehu toku Bílého Labe je křížek na památku nebohému, který zde v lavině zahynul. Bylo to 2. nebo 3. úno­ra. Pro pošťáky ze Špindlerova Mlýna začíná normální pracovní den. Jeden z nich, student a brigádník Honza Podhola, měl namířeno přes Pláně až na Luční boudu. Po vyřízení všech pošťáckých formalit a občerstvení na­stal čas návratu z roznášky údolím přes boudu U Bílého Labe. Vedoucí Luční boudy pan Dušek měl v živé paměti nedávnou lavinovou nehodu, proto důrazně přesvědčoval Honzu, aby údolím nejezdil. Dokonce mu chtěl sebrat běžky. Jan Podhola ale odjel. Po určité době pan Dušek volal na boudu U Bílého Labe, kde mu sdělili, že pošťák ještě nedorazil. To bylo zlé zjištění, které bylo opět oznámeno do Špindlu a do Pece. Z obou služeben rychle vyjeli záchranáři. Tentokrát bohužel zbytečně. Lavina zvítězila, mladíka smrtelně zranila již při sesuvu na lavinovém svahu Bílá jáma. V období beze sněhu se toto místo tváří naprosto nevinně. Lavinové svahy tohoto údolí nepatří mezi největší krkonošské, ale za určitých sněhových podmínek jsou rozhodně nebezpečné. Návštěvníci Krkonoš, mějte to na paměti!

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border