border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Benecké
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Benecké Tisk E-mail
Ludmila Harčariková   
Krkonoše se svým drsným horským klimatem nejsou zrovna typickou ovocnářskou oblastí. Přesto ale tam, kde to přírodní podmínky dovolí (tj. do nadmořské výšky cca 800 m, plané třešně a višně dokonce i výše), si lidé u svých domů vysadili ovocné zahrady nebo alespoň pár stromů třešní, višní, hrušní nebo jabloní v chráněné poloze pod chalupou. Mnozí horáci se ovocnářství věnovali, a proto se mohlo stát, že i tady vznikla (resp. byla nalezena) nová odrůda. Velmi vzácně se totiž stává, že semenáč (tj. neroubovaný stromek vyrostlý ze semene, lidově pláňka) svými vlastnostmi předčí mateřskou rostlinu. Tak tomu je i u nahodilého semenáče jabloně, nalezeného v roce 1994 pracovníky Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích při mapování starých a krajových odrůd ovocných dřevin na Benecku. Jabloň roste v samém centru obce poblíž hlavního parkoviště, v trávníku západně od prodejny a sportcentra Skalka, ve výšce 790 m n. m. v otevřené poloze s výhledem na Kotel a Zlaté návrší (viz foto nahoře). Jde o starší strom s rozložitou korunou a v dobrém zdravotním stavu. Na tomto stanovišti plody zrají současně s podzimními nebo raně zimními odrůdami. Dvě mladé jabloně (ev. č. 43 a 44) naštěpované z původního stromu na semenné podnože již plodí (ovšem tady plody dozrávají společně s odrůdami letními a chutí i vzhledem připomínají letní odrůdu ´Melba´) v genofondovém sadu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Snad je tak zajištěno zachování této nedávno nalezené místní odrůdy, kterou zde poprvé představujeme širší veřejnosti. Pro první ryze krkonošskou odrůdu jablek byl zvolen název podle místa nálezu – ´Benecké´.

Popis stromu a jablka odrůdy ´Benecké´
Místo nálezu: k. ú. Benecko, okr. Semily, centrum obce Benecka, 790 m n. m.
Strom roste zdravě, vytváří rozložitou korunu, odolnost proti mrazu je vysoká.
Květy jsou velké, slabě narůžovělé, při dokvétání téměř bílé, velké až 7 cm.
Listy jsou velké, eliptického tvaru s výraznou špičkou. Okraj listů je nepravidelně jednoduše i dvojitě pilovitý. Nervatura je řidší, ale výrazná, řapík středně dlouhý 2 až 3 cm, středně silný, šedě zelený, u báze letorostu většinou mírně načervenalý.
Plod je velký až velmi velký, značně nepravidelný, ploše kulovitého tvaru, tupá žebra se táhnou do spodní části plodu, některá až na úroveň stopečné jamky. Ve velikosti plodů poměrně vyrovnané.
Slupka je matně lesklá, středně silná a pevná. Základní barva je světle bledě zelená, v plné zralosti žlutavě nazelenalá. Krycí barva je rumělkově červená v podobě mramorování a krátkého žíhání, rozšířená na polovině plodu. Na většině plodu se vyskytují rzivé skvrny až do průměru 0,8 cm (bradavice). Rzivé tečky jsou především v horní části plodu a směrem ke stopeční jamce ubývají. Jsou znatelné především na základní barvě.
Stopka je středně dlouhá až delší od 1 cm do 2,5 cm, světle hnědá, zeleně prokvetlá, středně silná.
Stopečná jamka je hlubší, široká, většinou nepravidelná, u většiny plodů slabě paprskovitě rzivá. Rzivost nepřesahuje úroveň stopeční jamky.
Kališní jamka je středně hluboká nebo hlubší, u větších plodů se rzivými bradavkami.
Kalich středně velký až větší, uzavřený. Ušty jsou ve spodní části široké, poměrně krátké, vztyčené jen špičky nazpět otočené. Barvu mají nazelenalou.
Dužnina je zelenavě bělavá, křehká, chruplavá, mírně šťavnatá, po rozkrojení hnědne, má sklon k pihovitosti.
Chuť je navinule sladká, aromatická, dobrá až velmi dobrá.
Jádřinec je větší, široký, osní dutina jen mírně pootevřená. Pouzdra bývají popraskaná. V průřezu je pětihvězdičkový, uzavřený, s osou jen mírně pootevřenou, má 5 semen, cévní svazky kolem jádřince široce cibulovitého tvaru, jádra hnědá protáhlá, špičatá.
Doba zrání: polovina srpna, po sklizni vydrží poměrně krátce – do září.
 
Ludmila Harčariková, Josef Kloutvor

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border