border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow O běhu a šourání
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
O běhu a šourání Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
Pokaždé se člověk s příchodem nového roku něčemu přibližuje, ale současně něčemu vzdaluje. Tyto posuny dopředu i zpět vnímáme už od narození až do skonu a nelze je ve své podstatě vůbec opomíjet. V mládí tak paradoxně chceme být už rychle dospělí a v dospělosti si přejeme návraty do dětství. Čekáme na naplnění našich tužeb, a když se tak stane, vyhlížíme zase další, a ona původní radost z dosaženého cíle jaksi vymizí, neboť je nahrazena jinou. V podstatě jde o samozřejmé střídání radosti se smutkem, naplnění s prázdnotou…
     Řeklo by se – to je přece v běhu života normální. Ano, v běhu! Používáme slovo běh, přitom je každému dobře známo, že při této přirozené lokomoci se moc dalších aktivit zvládnout nedá, a hlavně ne dobře. Kladu si tedy otázku, pročpak se nevžilo a neužívá třeba – chůze života, procházka, ploužení nebo šourání životem?
     Možná proto, že lidský život je běh na relativně krátkou trať a ono střídání dějů se odehrává příliš rychle, tedy v úprku. Běh je hlavně příznačnější pro dnešní zrychlující se, uspě­chanou, ba přímo uřícenou dobu. A bohužel v mnohém rovněž ukvapenou. Vlastně se jako lidstvo nacházíme v nepřetržitém závodu, ja­­koby podle antických olympijských hesel – dál, výš a rychleji. V dobrém úmyslu činíme mnohé pro ušetření času, který však věnujeme na jiný závod s čímsi a kýmsi. Naštěstí, ač by možná člověk chtěl, nikdy nezvítězí nad mírou času, tedy v rámci naší planety. Prostě tikot hodin přírody nikdy a ničím nezrychlí.
     Tuším, že v závěru Nového roku si mnozí z nás s večerním uléháním lehce oddechli: tak, a je to za námi! Vánoční svátky byly zajisté hektické, ale určitě i zastavené a naplněné, půlnoční uvítání nového roku bouřlivé a veselé a první lednové dopoledne ozdobené třeba novoročním výstupem či nějakým tím novým předsevzetím. A pokud jste našli ve schránce i toto první číslo časopisu, již nebrání nic k pohodovému startu do třináctkového roku. Ať v jeho běhu (či šourání) zažíváte hodně radosti, štěstí a opravdového optimismu.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border