border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Nechce se nám zpět
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Nechce se nám zpět Tisk E-mail
Jan Pikous ml. (jpi)   
Vlhkost zalézá brzy ráno v úterý 23. října do těla snad všemi póry. Odjíždím prvním ranním vlakem z Liberce do Bílého Potoka pod Smrkem. Tam za mostem přes Smědou se v husté mlze krátce po šesté setkáváme s kamarádem, kterému jizerskohorští lezci neřeknou jinak než Sokol. Vyrážíme na Frýdlantské cimbuří a vůbec nevíme, co od dnešního dne očekávat.
     Náhle nehluboko pod skalnatým vrcholem mlha ustupuje. Stojíme v slabém vánku na ostro­hu a po chvilce nás již začínají rozmazlovat pa­prs­­ky vycházejícího slunce. Zároveň nám osvětlují téměř mystickou scenérii. Kam až oko dohlédne, se rozprostírá zvlněná bílá hladina. Stoupá v závanech větru, za okamžik zase mírně klesá. Máme pocit, že bychom po ní mohli doplout až někam k Baltu na ostrov Rujánu. Omámeni těmi chvílemi zíráme na to velkolepé divadlo několik hodin. Až před polednem odcházíme přes Polední kameny a Smědavskou horu, která je nejvyšším místem našeho dnešního putování, ke Smědavě a Předělu. Místy nás tady ledový dech mlhy dohání a zahaluje do chladného závoje. Pokračujeme dál a jsme opět v teple nad hladinou.
     Společně lezeme na Velkou Kuří věž, kde se zapisujeme do vrcholové knihy. S přibývajícími hodinami nás ale znepokojuje neodbytná myšlenka. Uvědomujeme si, že brzy budeme muset sestoupit pod hladinu bílého moře a po jeho dně směřovat studenou vlhkostí k domovu. Zkrátka, nechce se nám zpět.
     Ale to již přicházíme k Paličníku, který dnes připomíná loď na vzdutém oceánu. Slunce se kloní k západu, obloha se barví do žluta a fialova. Pobíháme kolem a snažíme se zachytit prchavé okamžiky. Vtom už poslední paprsky pohladily vlny a slunce zmizelo za obzorem. Kraj rázem zešedivěl. Po chvíli se už noříme do potopy a nohy nám tu a tam uklouznou po mokrých balvanech.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border