border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Příběhy lužických rozhleden
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Příběhy lužických rozhleden Tisk E-mail
Redakce (red, r)   
Ve čtvrtek 15. listopadu byla v liberecké knihovně pokřtěna nová kniha naplněná příběhy rozhleden na česko-německém po­mezí – v krajině táhnoucí se od Ještědu až po Tanečnici a Czorneboh. Orámována je názvem „lužický“ v nejširším významu to­hoto slova – publikace totiž popisuje nejen krajinu Lužických hor, ale i přilehlou část Horní Lužice, Šluknovsko na západě a Ještědský hřbet na východě.
Jedná se o vůbec první českou knihu, která takto podrobně mapuje vyhlídkové věže a příběhy s nimi spojené, a to důsledně bez ohledu na hranici. Díky spolupráci se znalci ze Saska a regionálními sběrateli se ji podařilo naplnit informacemi a ilustracemi, které jsou pro české čtenáře často zcela neznámé.
Publikace je opět pojata jako dílo, které si nedělá nárok být vědeckou monografií; je spíše knížkou, která má skončit v ruksacích milovníků horské krajiny na česko-německém pomezí. V knize opět nejsou rozhledny vnímány jen jako technické památky se zajímavou historií, ale spíše jako svědkové putování autorů – Marka Řeháčka, Jana Pikouse ml., Petra Kurtina a Petra Zámiše napříč horami, hranicí i časem. Objevuje se zde tak nejen proslulý Ještěd, Hvozd, Luž, Jedlová, Dymník či Tanečnice, ale i německé skvosty, jako je litinová věž na Löbauer Berg či vyhlídky na Czornebohu a Bielebohu. A také méně významné a známé rozhledny – třeba věže kostelů v Jablonném v Podještědí, Žitavě či České Kamenici. Povídání o Ještědu a jeho požáru doplnila dosud nezveřejněná vzpomínka pamětníka a sběratele pohlednic Petra Kurtina. Čtenáři se navíc dozví, co to je deichelmauke a hackepeter, nebo pod jakou vyhlídkovou věží pramení řeka Spréva a pod kterou je nejlepší nádražní restaurace.
Plnobarevnou vázanou knížku o 224 stranách vydali Pavel Akrman a Jan Pikous ml. z Liberce.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border