border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Exhibiční dvojskok
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Exhibiční dvojskok Tisk E-mail
Aleš Suk (SkAl)   
Byl předveden po lyžařských závodech ve Špindlerově Mlýně na můstku pod hotelem Esplanade, který jsme vám představili v minulém čísle K+JH. Tento pohlednicový snímek ovšem vznikl o pár let později, poštovní razítko na známkách je z roku 1920. Oba závodníci s trojúhelníkovými startovními čísly skáčou v tehdy výhradně používaném stylu s téměř vzpřímenou postavou a zpětným kroužením pažemi ve vzpažení zevnitř. V němčině byl tento způsob nazýván Plawack.
     Podobné majstrštyky, jako dvojskoky, trojskoky, pochopitelně co nejvíc synchronizované, navíc skoky s třepetající se vlajkou v rukou skokana, byly v pionýrských dobách skokanského sportu pokaždé aplaudovanou a žádanou atrakcí, nabízenou diváctvu na všech význačnějších podnicích formou jakéhosi přídavku. Dřívější volný nájezd, kdy si skokan sám určoval délku a místo nájezdu, to umožňoval; zatímco současné frézování stopy a nájezdové lavičky by podobné kousky přinejmenším výrazně znesnadnily.
Bohužel, slavná léta špindlerovských můstků a místních reprezentantů, jsou pěknou řádku let už jen pouhopouhou minulostí. Špindl měl před stoletím dva můstky, ten na našem snímku z roku 1905, o rok později byl v permanenci první můstek ve Svatém Petru s názvem Klausengrundschanze. O 34 let později byl pro německé mistrovství 1941 zvětšen na délky 60–65 m. Architekt Karel Jarolímek projektoval v roce 1934 můstek pro české skokany; stál naproti Dívčím Lávkám na pravém břehu Labe a byl naším největším můstkem. V roce 1936 na něm Japonec (!) Iguro dosáhl délky 80 m. Můstek nesl jméno presidenta Masaryka, Němci mu neřekli jinak než Elbgrundschanze (tj. můstek v Labském dole). Stavba, po níž zbyl jen zarůstající průsek, dovolila ve vzpomenutém jedenačtyřicátém roce při německém šampionátu, kdy se skákalo na obou velkých můstcích ve Špindlu, Rakušanu Seppu Bradlovi utvořit nový rekord – 81,5 m.
     Po válce se ještě u Dívčích Lávek skákalo na třech republikových mistrovstvích, podle živých vzpomínek Drahoše Jebavého se každoročně před sezonou stavěl šikmo přes Labe široký most z kulatiny, přes který skokané přejížděli na druhý břeh. Na jaře se celá stavba rozebírala kvůli nebezpečí velké vody. Tehdy mělo zvuk jméno reprezentanta Josefa Císaře z Lomnice nad Popelkou – jediný měl privilegium absolutního klidu při skoku, podobného tichu při tenisových zápasech. Hovořit o této Císařově výsadě se tehdy nenosilo, hlavně před samotným skokanem měli soupeři pusu na zámek.
     V roce 1947 Karel Jarolímek vyprojektoval čtyři můstky ve Sv. Petru. Největší byl najet o šest let později, v roce 1953. Po třiceti letech závodění, tréninků a soustředění byly všechny můstky sneseny partou vrchlabských horolezců a Špindl je od té doby už jen sjezdařský a snowboardový.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border