border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2013 arrow Rada projektu LIFE CORCONTICA poprvé
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Rada projektu LIFE CORCONTICA poprvé Tisk E-mail
Stanislav Březina   
Nejlepší, co můžete udělat pro hořeček mnohotvarý český, který v Krkonoších roste na poslední lokalitě, je nechat vegetaci alespoň jednou za čas zdupat a spást kravami a vytvořit tak volnou půdu, kde semena hořečku dobře klíčí. Účinným lékem ke zlepšení stavu krkonošských luk je hnojení. Hnůj či kompost dodají vychudlým lučním porostům živiny, najdete v něm semena méně běžných druhů rostlin a ještě nastartují rozklad suché trávy z předešlých let, která brání vzcházení drobných rostlinek. Skot je lepším pomocníkem pro zachování květnatých horských luk než ovce. Zatímco ovcím chutnají byliny, o které jde i ochranářům, skot žere jako sekačka vše, co mu přijde pod hubu. Pokud nevíte, co s posečenou trávou, pořiďte si kompost, briketovací linky se brzy nejspíše přestanou vyplácet.
     To vše jsou nápady a doporučení z prvního zasedání rady projektu LIFE CORCONTICA, které proběhlo 13. června ve Vrchlabí. Ale vy si možná ještě nevybavujete, co je LIFE CORCONTICA. Jde o krkonošský výhonek programu LIFE+, jehož prostřednictvím Evropská unie podporuje snahy o zachování pestrosti na území členských států. Pro Krkonoše znamená několikaletý příliv financí na obnovu a uchování tradičně obhospodařovaných horských luk a vodních toků s vrankou obecnou. Jeho realizaci mají na starosti pracovníci Správy KRNAP, neziskové organizace DAPHNE ČR a Ministerstva životního prostředí. Podstatou projektu LIFE CORCONTICA jsou činnosti s viditelnými výsledky jako potlačení invazivního šťovíku alpského (na snímku Pavel Zábranský při zahájení prací v polovině června) nebo revitalizace části toků – více viz v K+JH č. 1/2013 a na serveru life.krnap.cz.
     Při množství činností, které projekt zahrnuje, je však důležitá i nezávislá kontrola, zda vše probíhá, jak má. Od toho je tu rada projektu, která je podle svého zakládajícího dokumentu poradním orgánem projektu zaměřeným na strategické otázky odborného směřování řešení projektu. Rada projektu má celkem osm ustanovujících členů vybraných s ohledem na maximální možnou pestrost pohledů na řešené problémy: Františka Krahulce, botanika, který se krkonošských loukám věnuje již desítky let, Jaroslava Pražana, výzkumníka v oboru zemědělské ekonomiky, Cliva Hurforda, velšského ornitologa a botanika se zaměřením na monitoring, Josefa Šourka, hospodáře na prosperující jizerskohorské farmě Filoun, Pavla Marhoula, zoologa s těžištěm zájmu u bezobratlých živočichů, Viléma Pavlů, hospodáře a akademického ekologa v jedné osobě, Michaela Hoška, koordinátora ochranářských aktivit na MŽP a Stanislava Březinu, botanika a pracovníka Správy KRNAP.
     Tato rada, v pozměněném složení s několika zástupci ustanovujících členů, se tedy sešla společně s hosty a pracovníky projektu, aby řešila aktuální projektové otázky. Témata, nápady i návrhy byly opravdu pestré. Několik doporučení jsme zmínili hned na začátku. Hlubší zájemci nechť se obrátí na Kateřinu Zábranskou ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ), která jim ochotně poskytne zápis z celého jednání. Přestože schůze zabrala téměř celý den, pevně věříme, že ji nikdo nepovažoval za ztracený čas. Všem zúčastněným tímto děkujeme a těšíme se na viděnou na podzim při dalším setkání rady!

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border