border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Krkonoše 2014
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krkonoše 2014 Tisk E-mail
Jiří Bašta (baš, jb)   
Na tomto místě v lednu nacházíte pravidelně především výhled do nového ročníku. Ani na začátku sedmačtyřicátého ročníku neučiníme výjimku, přestože se nepřestaneme ohlížet zpátky – inspirací k novým pohledům na naše stará pohoří nám bude několik výročí.
Loňské oslavy padesáti let od založení Krkonošského národního parku sotva odezněly, a ještě v příštím čísle uveřejníme výsledky fotografické soutěže, uspořádané u této příležitosti. Vzápětí přicházejí pětapadesátiny národního parku u sousedů. Nebude od věci se poohlédnout, jak se vlastně v Polsku povedlo založit krkonošský národní park dříve než v Čechách, přestože leží na tzv. nových územích po 2. světové válce obnovovaného polského státu. Též bude důvod k oslavám, začne-li platit nová zonace KRNAP.
Osmdesátku bude na podzim oslavovat Horská služba Krkonoše, respektive celá česká horská služba. Cyklus o její činnosti dále obětavě připravuje Přemysl Kovářík. My přidáme ještě další pohledy.
Nezapomeneme ani na sté výročí vypuknutí první světové války. Pomník padlých mužů, kteří se z ní nevrátili, najdeme téměř v každé vsi, v každém městě. Rozdílné podoby památníků vypovídají o nátuře a movitosti obyvatel jednotlivých sídel. A také o toleranci nových osadníků – mnohé německé pomníky padlých po další válce na řadě míst zmizely, jiné zůstaly netknuty. V historii neexistují kdyby, ale představme si jen tak cvičně, jak by se asi vyvíjela středo­evropská společnost a jak by dnes vypadala krkonošská krajina, podařilo-li by se následníkovi trůnu Ferdinandovi d‘Este realizovat federalizaci podunajské monarchie. A jestlipak jste věděli, jak se zástupce pro Krkonoše význačného rodu Harrachů účastnil atentátu v Sarajevu (pochopitelně nikoli na straně teroristů)? V cyklu vycházek Krkonošemi a Podkrkonoším se mimo jiné zastavíme u památky na pravděpodobně první podkrkonošskou oběť konfliktu.
Proti lidskému hemžení a potýkání se hercynská krkonošská krajina zdá být skoro neměnným monumentem, navíc konzervovaným v národním parku. Ale přírodní děje jsou vrtošivé, zvláště zasahuje-li do nich člověk, vše je v nenápadném pohybu. Zkoušíme jej stále sledovat a rozšiřování, upřesňování a revize dosavadních znalostí o něm zůstávají v centru naší pozornosti.
Doufáme, že k pohodlnému čtení a prohlížení vám přispějí i dílčí změny v grafice a uspořádání časopisu. Jsou spíše evolučního charakteru, vycházejí z každodenní praxe.
Vážení čtenáři, přejeme vám vše dobré v novém roce a těšíme se měsíc co měsíc na shledání na horách.
S celou redakcí zdraví
Jiří Bašta

Aktualizováno ( Úterý, 14. leden 2014 )
 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border