border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Honza a Štefan
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Honza a Štefan Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   
Na podzim roku 1934 byl založen první krkonošský specializovaný záchranný sbor o šesti oddílech. Po tvrdé zimní sezoně pak byla v květnu následujícího roku na jeho základech založena Horská záchranná služba. Osmdesátiletá organizace zůstává ze své podstaty věčně mladá, jak jí přál její první placený zaměstnanec Bedřich Krátký, ale také vyzrálá díky zkušenostem několika generací záchranářů. Výročí věnujeme nejen letošní stránky cyklu o Horské službě, ale i další prostor.
 
Prvním článkem v jubilejním roce Horské služby chci čtenářům přiblížit tragickou událost, která se odehrála v polském svahu Sněžky dne 16. ledna 1975. V příštím roce uplyne od této tragédie čtyřicet let. Nechci dnes detail­ně popisovat průběh této nehody, při níž zahynuli tři lidé, ani kritizovat jednání aktérů nehody a co mladou manželskou dvojici vedlo k sestupu ze Sněžky za krajně nepříznivých sněhových podmínek.
Byl jasný slunečný a mrazivý den. Krkonoše byly ukovány do ledu a při sestupu se přímo z vrcholu Sněžky zřítil do polského svahu muž, který podcenil nebezpečnost terénu, snažil se od staré dřevěné meteorologické stanice sestoupit a zřítil se. Na následky mnohametrového pádu na místě zahynul. Jeho manželka pád sledovala, neuklouzla a zůstala naživu. A tím začala událost, která se stala osudnou oběma našim kamarádům, Honzovi a Štefanovi. Bezprostředně po pádu turisty dorazili na Sněžku a od polského pohraničníka, očitého svědka, se dozvěděli o maléru. Neváhali a okamžitě začali sestupovat za ním. Nechtěli čekat na jisticí pomůcky. Netušili, že zřícený zahynul, nasadili svoje životy a ztratili je. Svým činem se tito dva kluci navždy zapsali do historie Horské služby a do historie Krkonoš. Hluboce naplnili slib člena Horské služby.
Jan Messner se narodil 19. listopadu 1932 ve Vrchlabí. Jako terénní pracovník HS nastoupil v roce 1965. Honza nezkazil žádnou legraci, byl nesmírně přátelský, měl srdce na dlani. Měl velké horolezecké zkušenosti, oblíbil si pískovce Českého ráje. Dobrovolným členem HS se stal v roce 1948. Pracoval jako doručovatel balíkové pošty ve Vrchlabí, jako kočí na Dvorské boudě a provozoval starý kiosek Na Rozcestí. Než nastoupil jako zaměstnanec HS, byl vedoucím na Dvorské boudě.
Štefan Spusta se narodil 27. dubna 1942 ve slovenské Sološnici. Do HS vstoupil jako čekatel v roce 1966. Pracoval tehdy jako cestář u Správy KRNAP. Podílel se na pozorování počasí v Modrém dole, mnohdy za extrémních povětrnostních podmínek. Byl výborný po fyzické stránce, reprezentoval HS Krkonoše v mezinárodních soutěžích. Na vlastní oči jsem viděl, jak doslova odskákal z rozjíždějící se deskové laviny v Úpské jámě a neutrpěl ani škrábanec. Zřítil se patnáct metrů ze skály ve Vlčí strži, vyskočil a odkráčel po svých. Pamatuji si, že někdy v roce 1974 o něm zfanfrnělá redaktorka napsala, že je to „charismatický muž, štíhlík francouzského typu“.
Honza a Štefan byli veselí a kamarádští kluci. Zůstaly po nich dvě manželky, Krista a Miluška, a dvě děti, Martin a Simona. Zůstal po nich pomníček v podobě desky a kříže v západním svahu Sněžky. Zůstaly po nich vzpomínky kamarádů.
24. března roku 2013 se vzpomínalo na tragický osud dvou kamarádů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Oba zahynuli v roce 1913 na hřebenech západních Krkonoš při závodu na 50 kilometrů. Tím byl položen ideový základní kámen pro vznik a poslání Horské služby. 24. březen se stal dnem Horské služby. Honza a Štefan položili svoje životy 16. ledna 1975. Čest jejich památce!
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border