border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Co přinesl dráteník
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Co přinesl dráteník Tisk E-mail
Marie Luisa Hlobilová   
V padesátých letech 20. století obcházel Špindl a Krausovky slovenský dráteník. Letoval smaltované hrnce a hlavně prodával kovové kuchyňské náčiní. Měl oblek z cajku (levná těžší bavlněná látka, pozn. red.), klobouček, vousy, dlouhé vlasy a nosil dřevěnou krosnu s umně naskládaným zbožím a kolem drátu na drátování. Naši od něj kupovali různé cedníky, nože, struhadla, naběračky, drátěnky a jiné věci do chalupy. Jednak proto, že v chalupě nic nebylo a v obchodech dozníval poválečný nedostatek, a také proto, že to byl postarší, trochu sešlý, očividně nemajetný člověk.
Dráteník také zručně odrátoval naprasklý velký okrový hliněný hrnec. (Oprava byla tehdy jediným důvodem drátování starého nádobí. Dnešní drátování nových hrnků je čistě módní, z tehdejšího pohledu nesmyslné.)
Z rukou drotára pochází věšáček s očky na kverlačky, srdíčko s háčky na klíče, podložka pod žehličky, věšák na cedníky a naběračky, pařák na knedlíky, naběračka na knedlíky, velký cedník na praní zeleniny a košíček na drobnosti k zavěšení na stěnu. Tehdy se to vše používalo. Většina předmětů stále visí na svém místě na stěně, jiné leží na skříni; část stále slouží svému účelu a část se proměnila spíš v dekoraci. K tomu přibyly nové: při průzkumu hromad o „železné neděli“ jsme ulovili nosič na čtyři láhve. Na blešáku jsem neodolala a pořídila další stojánek na žehličku „žabku“ a další pařák pod knedle. A ještě podstavec pod horký hrnec. Nejznamenitějším kusem je klec na ptáčka, vyvedená v modré barvě. Nejmenší je stojánek na slánku a pepřenku široký 8 cm.
Všechny předměty ze silnějšího a tenkého drátu jsou výtvarně tak půvabné, že je to u tak banálních kuchyňských pomůcek až s podivem. Ale naši předci si museli i prosté věci ztvárnit tak, aby jim dělaly radost a aby je s radostí vyráběli.
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border