border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Weberův kříž v Malém Štolpichu
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Weberův kříž v Malém Štolpichu Tisk E-mail
Herbert Endler   
O Weberově kříži a události k ně­mu se vážící jsem psal již roku 1992 ve 4. čísle časopisu Patron. Tehdy jsme ještě ne­věděli, zda se v průběhu ná­sledujících let vů­bec podaří najít důkaz o jeho existenci. Kříž stál do období kolem roku 1960 na větším balvanu v dolní třetině Nové poutní cesty (také Křížové), která stoupá z Ferdinandova údolím Malého (Bílého) Štolpichu, jen pouhé tři metry vpravo od cesty. Zachovalý kříž poté zmizel a jen znalec dokázal nalézt ono místo. Zůstala po něm pouze topografická značka v Matouschkově mapě z roku 1927. Balvan po Weberově kříži jsem hledal několik let, kdykoliv jsem procházel Malým Štolpichem. Prohlížel jsem a oškraboval mech z kamenů, které se mi zdály vhodné k ukrytí před pytláky, jak to kdysi učinil lesník Franz Weber z Ferdinandova, leč marně! Kdo zná tato místa, asi mi dá za pravdu, že vhodných skalek je tu nepřeberné množství. Ale která je ta pravá? Nakonec mi Jiří Pavelka, jenž měl při hledání víc štěstí než já, poradil, na kterém místě hledat. A skutečně! Dne 29. května 2010 jsem po očištění mechu a listí na balvanu nalezl dlouho hledané. Nenápadný zbytek po ulomeném kříži ve skále potvrdil, že tady skutečně stával Weberův kříž. Přísahal bych, že i tuto skalku jsem kdysi prohlížel – zřejmě ale zapracovala provozní slepota.
Nyní jen zbývalo zajistit obnovení kříže. Spolek Patron požádal město Hejnice o finanční podporu a žádosti bylo vyhověno. A tak jsem oslovil (stejně jako v případě obnovy křížové cesty v Horním Maxově) šikovného místního kováře Davida Hanka, aby se ujal zhotovení kovaného kříže. Spolek Patron nechal vyrobit tabulku se stručným příběhem, který se zde odehrál, a dodal korpus Krista ze svých zásob. V pátek 8. listopadu 2013 umístili členové Patronu – Jiří Herčík, Josef Joe Kuna, Rudolf Makeľ, Ladislav Řezáč a autor článku – kříž na původní místo. A ptáte se na původ kříže?
Za oním balvanem se prý ukryl před blížící se skupinou pytláků ferdinandovský lesník Franz Weber (1845–1904). Měl štěstí, že ho nezahlédli, jinak by pro něj přímá konfrontace s přesilou nejspíš dopadla velmi špatně. Když se vrátil do své hájovny, čekalo ho milé překvapení – jeho žena mezitím povila dcerku. Šťastný otec nechal později z vděčnosti vztyčit na skalku, která mu poskytla úkryt, kříž, jemuž se začalo říkat Weberův Pánbůh (Weber´s Herrgott).
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border