border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Głębiej przeniknij zabytki Diecezji Legnickiej
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Głębiej przeniknij zabytki Diecezji Legnickiej Tisk E-mail
František Jirásko (ji)   
Głębiej przeniknij zabytki Diecezji Legnickiej
 
(Poznej hlouběji památky lehnické diecéze)
Slawomir Brzezicki, Tomasz Proszek
1. vyd. Diecezja legnicka, Legnica 2012
Váz., 21,5 × 15,5 cm, 72 stran
 
Vstříc stále stoupajícímu zájmu o krajinu za Krkonošemi, tj. o přilehlé oblasti Dolního Slezska, pro množství architektonických památek, vychází tato neobvyklá publikace. Hlásí se skromně sice do skupiny turistických průvodců, ale grafickou úpravou a množstvím barevných snímků nápaditě sladěných s výkladem o jednotlivých objektech je na špičce tohoto druhu publikací.
Na třech trasách (severní, jižní a západní) autoři seznamují s nejvýznamnějšími kultovními objekty na území biskupství v Lehnici, založeného po druhé světové válce. Biskupství je také vydavatelem knihy. Finanční prostředky na její vydání získalo z fondů Evropské unie. Proto jde o publikaci rozšiřovanou zdarma.
V úvodu je vysloven názor, že každou trasu je možno realizovat jako jednodenní výlet autem, k čemuž bych měl vážné výhrady. Ale budiž. Nebudu vyjmenovávat všechny popisované kaple, chrámy a kláštery, které nyní aktivně slouží kultovním potřebám katolické církve, ačkoli u mnoha byla minulost jiná (např. chrám Milosti v Jelení Hoře). Chybí tu ovšem objekty, které slouží evangelíkům dodnes, jako např. kostelík Wang v Karpaczi, ev. chrám v Teplicích či dřevěný kostel Míru v Javoru. To se ovšem dá pochopit. (Publikace zahrnuje památky v dlouhém a širokém pruhu od Mirsku a Gryfówa v Jizerských horách až po Chełmsko Śląskie za Vraními horami, pozn. red.).
Pokud se vám někde podaří tuto vzornou publikaci darem získat, buďte ujištěni, že bude vaším dokonalým informátorem a pomůckou pro vaše plánované vyjížďky autem do Slezska za Krkonoše. Ale prosím: Na klášterní areál cisterciáků v Křešově si vyhraďte alespoň půl dne, ne--li celý! Podobně ovšem i jinde.
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border