border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Vyhlídka U křížku
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Vyhlídka U křížku Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
Na území obce Rudníku leží návrší Pastvina (502 m n. m.), zdvihající se mezi údolíčky Bolkovského potoka a Čisté – nebo chcete-li mezi Rudníkem a osadou Fořt. Z východní nezalesněné části jeho plochého temene je překrásný rozhled na Krkonoše a jejich východní podhůří. Ač třeba jen malým cípem, ale jsou odtud vidět např. Zadní Žalý, Kotel, Luční hora nebo Rýchorský hřbet, dominantou je Černá hora. Vyhlídkovému místu se odedávna říká U křížku – to proto, že v 19. století zde místní sedlák Johann Pfohl nechal vystavět kamenný kříž, který se postupem času stal orientačním bodem, místem k odpočinku a modlitbě a také cílem výletů – to pro snadnou dostupnost a hezké výhledy do okolí.
Po odchodu německého etnika krucifix chátral, vlastní kříž s Kristem spadl (nebo mu bylo „pomoženo“?) a na místě, které se vzhledem ke změnám v obhospodařování krajiny ocitlo na kraji lesa (do r. 1945 byly kolem pole a louky) zbylo jen torzo – poměrně vysoký pískovcový sokl. Neutěšený stav nedal spát členům občanského sdružení TJ Ski Rudník, kteří se v minulém roce do obnovy kříže a úpravy jeho okolí pustili. Kolem totiž vedou upravované běžecké lyžařské stopy, pěkná pěší vycházka nebo cyklistická vyjížďka je sem i v létě. Povedlo se jim dohledat dobové fotografie a připravit návrh, podle kterého pak mohl sochař Roland Hantl z Mladých Buků rekonstrukci kamenného kříže provést. Projekt finančně podpořili Fond T-Mobile, Nadace Via, obec Rudník, jeho občané a němečtí krajané.
Sokl z načervenalého permského pískovce – pro tento kraj tak typického – byl opraven, do hranolového dříku byla osazena obnovená deska s nápisem, nově musel být vytvořen vlastní kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem, nová je i kovaná lucerna na svíčku. Kolem kříže byl vystavěn dřevěný plůtek, v okolí byly vykáceny náletové dřeviny a celé prostranství upraveno. Objevilo se i zastřešené posezení, směrník lyžařských tras a velmi praktický suchý záchod.
Slavnostní otevření upraveného vyhlídkového místa se uskutečnilo za hojné účasti představitelů obce, místních občanů a sympatizantů projektu dne 29. června 2013.
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border