border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2014 arrow Mistrovství světa počtvrté v Harrachově
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Mistrovství světa počtvrté v Harrachově Tisk E-mail
Stanislav Slavík   
V termínu 13.–16. března 2014 se na harrachovském mamutím můstku uskuteční Mistrovství světa v letech na lyžích, jedna z největších sportovních akcí letošního roku v České republice a jistě největší v Krkonoších. O mistrovské tituly se bude na Čerťáku létat již počtvrté.
První šampionát se zde konal v březnu 1983. Po prvních letech v roce 1980, kdy se skákalo v nedokončeném areálu bez lanovky, věže rozhodčích i dalšího zázemí, byl v roce 1983 Harrachov již kompletně připraven přivítat nejlepší světové skokany. Na zcela novém můstku, tehdy nejmodernějším na světě, bylo dosaženo skvělých výkonů. Nejprve Jiří Parma zůstal výkonem 179 metrů pouze 1 metr za světovým rekordem. Obrovská sláva nastala v sobotu 19. března. Před 60 tisíci diváky Harrachovák Pavel Ploc vytvořil letem dlouhým 181 metr nový světový rekord. K rekordu přidal i stříbrnou medaili v celkovém hodnocení MS. Mistrem světa se tehdy stal Klaus Ostwald z NDR. Jako hlavní cenu převzal 120 cm vysoký broušený pohár, výrobek místní sklárny. 120 cm proto, že tehdy bylo oficiální označení můstku podle jeho normového bodu P120.
Následovaly dva ne zcela vydařené závody v letech 1985 a 1989 a Harrachov je opět připraven přivítat světový šampionát v roce 1992. V důsledku špatného počasí se ze šampionátu odskákala pouze polovina. Můstek byl vinou vykácení okolního lesa nechráněn proti větru. (Rozvrat lesa nastal po otevření porostních stěn po výstavbě areálu, navíc v kombinaci s tehdejší imisní kalamitou, pozn. red.) I přes nepřízeň počasí diváci viděli velice dramatické závody. Mistrem světa se stal Japonec Noriaki Kasai. Tento borec i ve svých 42 letech neustále patří k nejlepším ve světovém poháru skokanů. Pokud forma i zdraví vydrží, bude jistě i letos v březnu po neuvěřitelných 22 letech od svého triumfu v Harrachově patřit k favoritům mistrovství světa.
Přes úspěšný šampionát bylo jasné, že budou potřeba další úpravy areálu. Ze strany FIS byla předepsána protivětrná bariéra; ta byla poprvé odzkoušena v roce 1996. Investice se osvědčila a poprvé se v Harrachově létalo přes 200 metrů. Goldbergerův 204 metry dlouhý let byl vůbec první dvoustovkou na světě v oficiálním závodě. Při dalších závodech v roce 1999 však vítr větrné zábrany porazil a Harrachovu hrozilo odebrání mistrovství světa. Město, sportovní areál i TJ se stávají garanty změn. Vedle můstku vyrostly nové, pevné bariéry proti větru, skokani mají k dispozici vlastní lanovku, ale především byl zcela změněn profil vlastního můstku, díky kterému se již nelétá tak vysoko a můstek je daleko bezpečnější. Prověrkou MS jsou závody světového poháru 2001. Fantastická divácká kulisa, tvořená především Poláky, kteří přišli podpořit svého Adama Małysze, viděla nádherné lety. Malysz dvakrát zvítězil. V roce 2002 se tedy mohl uskutečnit třetí harrachovský světový šampionát. Opět fantastičtí diváci byli svědky vítězství Němce Svena Hannawalda.
V březnu 2014 se tedy počtvrté bude v Harrachově létat o světové tituly. Pro diváky i hosty je připraveno zázemí i doprovodný program, který v historii našeho lyžování nemá obdoby. Věřme, že bude přát počasí a staneme se svědky vynikajících závodů, ve kterých čeští borci budou patřit k nejlepším.

Aktualizováno ( Středa, 15. leden 2014 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border