border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2015 arrow Krkonoše 2015
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krkonoše 2015 Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
Už od listopadu se vám snažíme na obálkách Krkonoš – Jizerských hor vsugerovat představu, že zima na horách je spojená se sněhem. Co na tom, že v Krakonošově (snad kromě nejvyšších vrcholků) ještě na Štědrý den vesele-nevesele pršelo a až v následujících dnech spadlo trochu vody ve skupenství tuhém. Naštěstí se alespoň ochladilo, a tak výrobci tradiční lyžařské rekreace přelomu roku mohli na sjezdovky nachrlit umělý sníh, takže účastníci silvestrovských pobytů byli ve svých přáních vcelku uspokojeni. Jak bude počasí vypadat v lednu, přesně vyvěštit nedovedeme, ale podle dlouhodobých předpovědí to bude stále taková korouhvička točící se kolem nuly.
O tom, jak bude vypadat nový ročník našeho měsíčníku, máme podstatně jasněji. Jak už vidíte z lednového čísla, které vám právě vklouzlo do rukou, k žádným velkým převratům nedochází. Osvědčené zůstává, někdy jen lehce pozměněné. Naše výkladní skříň – obálka – zůstává beze změny, na prvních stránkách rozšiřujeme „zónu krátkých zpráv“, zezadu se sem přesunuje rubrika Foto z obálky, která si, jak se zdá z ohlasů, našla dost příznivců mezi zájemci o místopis a fotografování. Hlavní článek s výraznou titulní fotografií tedy bude začínat až na straně osm. I když prvořadou oblastí zájmu pro nás vždy jsou vlastní Krkonoše, jak vidíte například z aktuálního „otvíráku“, rádi zabrousíme i do podhůří – jako tentokrát na Trutnovsko až Broumovsko, nebo do Jilemnického a Semilského Podkrkonoší, či ještě dál do Českého ráje. Po roční přestávce oživujeme sloupek Poklady starých zahrad, v němž představujeme staré odrůdy ovocných dřevin, pěstovaných a tím pro budoucnost zachraňovaných ve štěpnici v bývalé klášterní zahradě v areálu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Opět ho najdete vedle čtenářsky snad nejvyhledávanější rubriky Horská služba. V každém čísle přibude nový výlet z cyklu Horskou pěšinou od Jany Feistauerové. Námětem na výlet se samozřejmě mohou stát i články na přírodovědné či ochranářské téma na dalších stranách. Jak už je zvykem, v zimním období na jejich místě bude Aleš Suk mapovat historii lyžování v regionu. Tentokrát pod souhrnným názvem Zlaté časy bílé stopy popíše činnost a úspěchy mnohdy již zaniklých lyžařských oddílů. Středový plakát rostliny zůstává, text se však stylizací posunuje od malých dětí k o něco starší skupině -náctiletých (a tím bude bližší i zvídavcům dospělým).
Na devíti stránkách jizerskohorských zůstává vše při starém, pokračuje např. seriál Pavla Voničky Horští motýli, v prvních čtyřech měsících se seznámíte s historií rozvoje horských středisek Jizerských hor. Novinkou v poslední třetině časopisu bude (ob jedno číslo publikovaný) cyklus Paláce Jelenohorské kotliny, představující často z ruin vzkříšené skvělé rezidence v údolí řeky Bobru, dál se budeme zabývat někdy kontroverzní českou krkonošskou architekturou z dob nedávno minulých. Nezarmoutíme ty čtenáře, již si zvykli jako první číst vyprávění pamětníků při tradiční Návštěvě; naopak zcela netradiční Krakonošové z ateliérů nejlepších českých kreslířů komiksů se budou vynořovat na obrazové třetí (vnitřní) straně obálky.
I v tomto roce budeme s vděčností čekat na náměty vás, věrných čtenářů časopisu. To aby se vám Krkonoše – Jizerské hory stále líbily a věrně zachycovaly všechny barvy, tvary, vůně a chutě našich krásných hor!

 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border