border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2015 arrow Čtyřicet let
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Čtyřicet let Tisk E-mail
Přemysl Kovářík   
Existují výročí příjemná, nepříjemná, veselá, smutná, ale i tragická. Letos v led­nu uplyne čtyřicet let od tragické události, ke které došlo 16. ledna 1975 v polském svahu Sněžky. Zahynuli tři lidé, turista z Karlových Varů a dva naši kamarádi, záchranáři Jan Messner a Štefan Spusta, kteří se mu vydali na pomoc. Nehodu a životy jejích aktérů jsem připomněl v č. 1/2014 u příležitosti počátku jubilejního roku krkonošské horské služby. Pokládám za svoji povinnost ještě popsat, jak se odehrála záchranná akce, a vzpomenout na kluky od HS a GOPR. Míťa Ko­pecký, Wolfgang Berger, Láďa Svoboda, Antek Rychel a Rysiek Sa-łega řečený Gazda, kteří se na záchraně podíleli, už nejsou mezi námi.
Pokusím se děj popsat z pohledu svého a pohledu Bohouše Švece. Učil jsem na jednotřídce na Hrnčířských Boudách a byl jsem tehdy dobrovolným členem HS v Peci pod Sněžkou. Okolo jedenácté hodiny zazvonil telefon. Míťa Kopecký, vedoucí peckého okrsku, mě požádal, abych se rychle dostavil s horolezeckým cajkem na stanici, protože se ze Sněžky zřítili tři lidé. Okamžitě jsem ukončil vyučování a řítil se po zledovatělých Zahrádkách do Pece. Hory byly povlečeny ledovou glazurou, byl mráz a azurové nebe. V Peci na stanici již byli Míťa, Láďa a Tonda Fišer, který nás gazem odvezl na lanovku. O něco později se přihnal Bohouš Švec. Měli jsme jen kusou a mylnou informaci – ze Sněžky se prý zřítili tři čeští turisti na polskou stranu. Vyjeli jsme lanovkou nahoru a již v horní stanici si obuli a přivázali mačky. Sestupovali jsme po Jubilejní cestě do severního svahu Sněžky. Přibližně ve spádnici vrcholu už Poláci měli založený štand a vytahovali vzhůru akia člun. Dorazili jsme k jisticímu stanovišti a tam nám náčelník GOPR Antek Rychel řekl, že dva zřícení jsou Honza a Štefan! Honza je mrtev a Štefana v kritickém stavu vytahují v akii na cestu. Nedokážu popsat, co nám běželo hlavou. Překvapení, šok, lítost, strach. Nedokázali jsme pochopit, co se stalo. Akce běžela. Ke kasárnám pohraničníků ve Slezském domě přistál vrtulník, Poláci k němu po Jubilejní cestě transportovali umírajícího Štefana. Pro nás se záchranná akce změnila ve smutnou akci transportní. Míťa Kopecký doprovázel Štefana k vrtulníku, Láďa, Bohouš a já jsme sestupovali po fixních lanech se dvěma Poláky ke zříceným a již nežijícím Janu Messnerovi a turistovi. Další nepříjemné překvapení nás čekalo na dně jámy Lomničky. Poláci od GOPR, kteří nám šli údolím naproti, našli těžce zraněnou polskou turistku, která se zřítila z Kopy. Nebýt tragické události, která jejímu pádu předcházela, nikdo by o ní nevěděl. Společně s Poláky jsme sváželi oběti nehody k dolní stanici lanovky na Kopu.
Další průběh tragického dne, šetření policie, není třeba popisovat. Jak došlo k pádu našich kluků, Honzy a Štefana, viděl pouze jediný svědek, polský pohraničník. A už vůbec nikomu nepřísluší posuzovat a kritizovat, co kluci udělali špatně, a že nedbali o svoji bezpečnost. Proto ani já nemám právo posuzovat jejich počínání. Jejich výjimečný čin nám i návštěvníkům Krkonoš připomíná na skalním bloku připevněná deska a kovový kříž. Je třeba říct, že komunističtí funkcionáři nechtěli instalování kříže připustit. Deska prý stačí. Byl to právě Štefan Spusta, který v roce 1973 obnovil kříž s Ježíšem Kristem při vstupu do Obřího dolu. Ten ale nějací ideologičtí horlivci zlikvidovali. Přátelé, přijďte se 16. ledna 2015 poklonit památce Honzy a Štefana ke kříži a desce na Sněžce!

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border