border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2015 arrow Z mladé hory mladý rok
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Z mladé hory mladý rok Tisk E-mail
Pavel D. Vinklát (pdv)   
Po loňské absenci nám mráz již několik dnů krásně zalézá za nehty, kroutí prsty, červená nosy i uši a nutí nás vytahovat z šatníku ty nejteplejší oděvy. Těší mě, že současná zima, na rozdíl od povánočních slev a padání cen zboží všeho druhu, tentokrát neslevila ze své skutečné hodnoty ani procento.
Již několik let udržuji tradici novoročních výstupů na korunu krále Jizerských hor. Setkávání přátel na vrcholu Smrku v pravé poledne 1. ledna bývalo již od svých počátků, tedy po vybudování nové vyhlídkové věže v roce 2003, vždy příjemné a jedinečné. Po výstupu, nezřídka ve sněhové fujavici a pod náporem silných větrů, vládla v útulně pod rozhlednou netušená rodinná atmosféra. Jablonecký fotograf Miloš Kirchner pěl svým barytonem za doprovodu malé kytary všemožné vážné i rozverné písně, raspenavský řezbář Miloš Šimek obcházel přítomné s placatkou a dával koštovat podomácku vyrobenou kořaličku, duchovní otec rozhledny Karel Jeřábek se spokojeně usmíval, novoměstský všeznalec hory Karel Nádeník rozdával informace a cukroví a našli se i další, kteří na společný stůl vyskládali všemožné pochutiny uplynulé silvestrovské noci. Po debatní půldruhé hodince turisté v čele s Miroslavem Fugasem Kozákem z Nového Města pod Smrkem vztyčili na nejvyšší plošině svého domovského majáku vlajku, jako kulisu pro skupinovou fotografii. Poté se staronoví přátelé rozcházeli s oblaženou duší do všech světových stran. Bohužel se taková sešlost již nikdy neuskuteční, neboť Miloš K. a Karel J. nás již před časem opustili.
Pro letošek mě okolnosti přiměly pokořit Smrk už o pět dní dříve. Ač jsem si myslel, že v devět ráno prošlapu čerstvý sníh na vršek jako první, opak byl pravdou. Dvojice stop mě vedla z Bílého Potoka na Hubertku a vytrvale stoupala přes Tišinu a Nebeský žebřík až k nejvyšší kótě 1 124 m. Tam si rtuť teploměru hověla na dvanácti pod nulou a paní zima vládla jako originální umělkyně. Filigránsky ojíněná kovová konstrukce ani nedutala, stejně tak u její paty omrzlá hlava ducha Muhu a s ním tisícihlavý nalíčený kompars sněhulákových smrků. Své postarší předstopaře jsem střídal až na schodech rozhledny, a pak už vrchol ovládlo jen radostné mládí. Na odchodu mě pozdravilo pět asi dvaceti­letých mládenců, brzy přišli dva sedmnáctiletí kluci a v útulně svačila trojice teenagerů, z nich jedna dívka. Mladá hora – mladý rok.
Ať vám právě zrozený rok stárne pomalu, brzy se neunaví a je naplněn vrcholy jen s krásnými a radostnými výhledy.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border