border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2015 arrow Špindlerův Mlýn na konci 60. a v 70. letech 20. století
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Špindlerův Mlýn na konci 60. a v 70. letech 20. století Tisk E-mail
Vladimíra Paterová   

Po tvůrčím období 60. let byly možnosti architektů velmi omezené, jednalo se většinou o stavby veřejných budov, avšak návrhy i realizace byly poznamenány špatnou dostupností kvalitních materiálů, technologií a nedostatkem realizačních stavebních firem. Architektonické soutěže byly zcela zrušeny, zakázky byly přidělovány projekčním kancelářím sídlícím v místě plánovaných staveb. Snad nejtěžší bylo vzdorovat politickým tlakům a stranickým zásahům. Ukázky krkonošských hotelů navržených na konci 60. let a v 70. letech 20. století jsou dokladem toho, že architekti i v tomto období dokázali sledovat celosvětové architektonické tendence a individuálně na ně reagovat. Významným přínosem byla pokračující spolupráce s výtvarnými umělci, díky níž v objektech vznikla unikátní výtvarná díla. I v 70. letech si přitom autorské týmy dokázaly prosadit použití kvalitních materiálů, které jsou však v dnešní době bezmyšlenkovitě nahrazovány typizovanými a módním vlivům podléhajícími materiály. Tyto stavby jsou proto v současnosti snad ještě více ohroženy přestavbami a úpravami než objekty, které vznikly v letech šedesátých. Několik zajímavých staveb od známých českých architektů vzniklo ve sledovaném období ve Špindlerově Mlýně.

Svatý Petr

Rekreační zařízení čp. 267 vybudoval podnik Kablo Kladno podle návrhu z roku 1967. Projektanti zvolili velmi střídmé řešení s osazením objektu o obdélném půdorysu po vrstevnici svahu (obdobně jako u hotelu Montana Jana Tymicha nebo mladšího Horního Pramene od Milana Rejchla).

Hotel, který dnes nese jméno Adam, je čtyřpodlažní. Přízemí obložené kamenem je kryté průběžnou lodžií umístěnou po celé délce průčelí prvního patra. Oproti spodním dvěma podlažím jsou další dvě patra předsazena právě o šířku již zmíněné lodžie, takže i ta je zakrytá, a opatřena omítkou v režném odstínu. Fasády jsou členěny dvoukřídlovými okny, před nimiž jsou umístěny malé balkonky. Objekt je zakončen asymetrickou sedlovou střechou o nízkých sklonech. K zařízení byl v roce 2004 přistavěn krytý bazén, došlo k protažení lodžie a propojení obou objektů. Hotel byl obnoven velmi kultivovaným způsobem podle projektu architekta Adama Slabého a můžeme jej považovat za velmi dobrý příklad rekonstrukce, respektující původní architektonické i materiálové řešení, doplněné o nové funkce. V interiérech jsou zachovány původní prvky včetně nábytku a svítidel, dominantou jídelny je otevřený krb obložený travertinovými deskami.

Další stavba, která je veřejnosti zajímající se o architekturu druhé poloviny 20. století neznámá, se nachází opět ve Svatém Petru, a to těsně před vstupem do Dlouhého dolu. Horské rekreační a rehabilitační středisko Tesla Pardubice bylo navrženo v roce 1975 akademickým architektem Prokopem Jíchou a realizováno v letech 1976–9 Stavoprojektem Hradec Králové; v současné době nese název Esprit.

Návrh restaurační budovy čp. 76 půdorysně i hmotově vycházel z tradičního krkonošského horského stavení obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou, z něhož v podélných stranách vystupují velké, sedlově zastřešené vikýře. Oproti tradici je zde však střecha asymetrická vzhledem ke svažujícímu se terénu a díky této skutečnosti je v obou podélných průčelích objekt přízemní, nad ním končí oba protilehlé dolní okraje sedlové střechy. Západní štít je téměř celý prosklený, členěný rastrem širších vodorovných a subtilních svislých prvků, po stranách je levá plná plocha obložena vodorovně kladenými palubkami, pravá část štítového průčelí je vyzděna z haklíků, před ní je postavena dřevěná terasa s vodorovně položenými prvky zábradlí a zastřešená trámovou markýzou. Vstupnímu podélnému průčelí dominuje velký vikýř, jehož lodžie je oproti přízemí předsazena, takže kryje vstup do objektu. Invenčně je řešena dispozice objektu i interiérové prvky. Za malým vstupním zádveřím byla navržena velká hala, jíž dominuje kruhové schodiště do patra, v levé části za schodištěm je umístěna klubovna se vstupem na terasu. Téměř po celé šířce půdorysu byla navržena jídelna, otevřená prosklenou průchozí stěnou na prostornou terasu, na níž je situo­vána zahradní restaurace s výhledem na okolní atraktivní krajinu. V jídelně se nachází působivé těleso krbu, na němž se kombinuje kamenné haklíkové zdivo s bílými omítnutými plochami; ohniště je vyzděno z neomítaných cihel.

Zařízení restaurace se dochovalo v autentické podobě a plně koresponduje s vnějším řešením objektu – svisle položené fošny imitující sloupy nesou podhledy ze svisle položených prken. Mezi vertikálními nosnými konstrukcemi jsou vloženy vodorovně kladené dřevěné prvky, zakrývající radiátory ústředního topení a zároveň dělící místnost na boxy. V těch se nacházejí jídelní stoly s lavicemi, které jsou konstrukčně a esteticky řešeny stejně jako dělicí konstrukce v celé místnosti. Působivé je také řešení baru navazující na těleso krbu. V patře objektu jsou umístěny ještě pokoje pro personál. Hotel Esprit lze doporučit všem milovníkům retro architektury počátku 70. let dvacátého století.

 

(pokračování příště)

Tento text byl zpracován s použitím výsledků výzkumu Ministerstva kultury ČR „Průzkum a prezentace architektury 19. a 20. století“


 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border