border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2015 arrow Kapka moře v Krkonoších
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Kapka moře v Krkonoších Tisk E-mail
Roksana Knapik   
■ V polské části Krkonoš lze nalézt minerál, o němž se dá nepochybně říci, že je „kapkou mořské vody”. Jde o akvamarín čili světle modrou nebo modrozelenou, průsvitnou až průhlednou odrůdu berylu. Jeho název pochází z latinského aqua marina, což znamená mořská voda a odkazuje právě na krásné barvy tohoto minerálu. V nedávné době byl v Krkonoších znovuobjeven, a proto stojí za to se o něm zmínit.
Beryly byly v polské části Krkonoš dosud nalezeny na jediném místě – ve skalách Ptasie Gniazda u Jakuszyc. Poprvé je tam popsal koncem 60. let 20. století prof. Michał Sachanbiński z Vratislavi. Tehdy nalezené ukázky jsou uloženy mimo jiné ve sbírkách Mineralogického muzea Vratislavské univerzity. Prof. Sachanbiński svůj nález přesně nelokalizoval, a proto si hledači a sběratelé minerálů léta lámali hlavu s tím, kde přesně jsou k nalezení, neboť oblast Ptasich Gniazd je dosti rozlehlá. Průlom nastal teprve v roce 2013, kdy regionální hledači trpělivě prohledávajíce okolí objevili několik výchozů horniny s hojnějším výskytem berylů. Některé z nich mají pěknou světle modrou barvu, jsou jemně průsvitné a směle je můžeme označit názvem akvamarín.
Beryly na Ptasich Gniazdech se nacházejí v nevelkých shlucích v žulové hornině, často jsou doprovázené křemenem a živcem. Většina berylů je modrá, ale najdou se i žlutavé nebo bezbarvé (goshenity). Nejhezčí ukázky tvoří modré krystaly o délce několika centimetrů. Ukázky na fotografiích pocházejí ze sbírky Norberta Kwiatkowského z Jelení Hory.

 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border