border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2016 arrow Krkonoše 2016
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Krkonoše 2016 Tisk E-mail
Jiří Bašta (baš, jb)   
Oba krkonošské národní parky vykračují do nového roku s novou energií. Kolegové v Polsku oslavili radostnou událost: od 1. ledna 2016 je Karkonoski Park Narodowy větší o 371 hektarů, což je přibližně 6 % dosavadní rozlohy – nyní má KPN celkem 5 951,4 ha. Dosavadní exkláva parku na hoře Chojníku je od nynějška propojena s územím parku. Rozšířeno bylo i ochranné pásmo, a sice o solidních 1 827 ha na celkových 13 093 ha. Jeho hranice není tak křivolaká jako dosud, zařazeny do něj jsou mnohé podhorské obce a krajina na jihovýchodě. Kolegům z KPN gratulujeme a vám příště přineseme podrobnosti.
Už v listopadu jsme napsali, jak se změnila zonace Krkonošského národního parku a kde přeřazení do vyššího stupně potvrdilo dlouhodobé zlepšení přírodních poměrů. Od 1. ledna 2016 platí nový návštěvní řád KRNAP. Nová zonace byla jedním z důvodů, proč nový návštěvní řád vydávat. Rozšíření I. zóny má vliv například na regulaci automobilové dopravy. Formalitou je zapracování změn, vyplývajících z nového občanského zákoníku. Další změny reagují na vývoj sportovních aktivit. Nově je povoleno splouvání několika horských toků a mění se podmínky pro vodáky na Labi. Cyklisté nyní nesmějí jezdit po upravených lyžařských tratích – v minulé sezoně módní zimní jízda na kole vyvolávala konflikty s lyžaři. Rámus přídavných motorků na kolech vedl k tomu, že na horských cyklotrasách jsou povoleny pouze bicykly bez spalovacího motoru. Nakonec je přidán odstavec vyzývající návštěvníky k opatrnosti při pohybu v lesích. Zlepšování kondice lesů a ponechávání části dřeva přirozenému rozpadu znamená, že není všude uklizeno jako v pokojíčku a je třeba pořádně koukat pod nohy. Plné znění návštěvního řádu s komentářem rovněž přineseme příště.
Ještě jednu gratulaci posíláme do podhůří. Ministerstvo kultury ČR dne 3. prosince 2015 prohlásilo areál železniční stanice Martinice v Krkonoších – včetně veškerého technického vybavení – kulturní památkou. Po pěti letech od prvního nápadu a po dvouapůlleté proceduře od podání návrhu na prohlášení si může místní spolek nadšenců pro železniční historii užít okamžik uspokojení z dobře odvedené práce. Bez jeho podnětu a dlouhodobého nasazení by kouzelná, dosud funkční a na našich drahách už ojedinělá technologie zabezpečovacího zařízení nenávratně zmizela.
Jak uvidíte na dalších stránkách, na pořadu dne není jenom radost z ochranářských úspěchů. Civilizační tlak ve formě tvrdého turismu je občas vystřídán útokem ze strany, odkud už nebyl očekáván. Nyní byla oživena myšlenka zatopit některá údolí vodními nádržemi. Ha! Nahrává tomu i sucho, které se momentálně projevuje nedostatkem sněhu, jak vidíme na snímku Brádlerových Bud a Labského dolu z Ptačího kamene, pořízeném loni na sv. Mikuláše.
V devětačtyřicátém ročníku časopisu, který pro vás připravujeme, se znovu setká líčení krás Krkonoš a jejich podhůří se sledováním výzev, jaké někdy představuje boj za zachování hodnot přírodních i historických.


 
< Předchozí

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border