border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2016 arrow Chvaleč a Petříkovice
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Chvaleč a Petříkovice Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
toulky dějinami obcí na česko-polském
pomezí
Roman Reil
1. vydání. Chvaleč: Obec Chvaleč, 2015
Vázaná, 312 stran. ISBN 978-80-260-7630-8
Další z obcí Trutnovska, které se mohou po­chlubit moderní monografií o své historii, je Chvaleč spolu s Petříkovicemi. Kniha je prozatím poslední ze série publikací, oživujících vzdálenou a dokumentujících nedávnou minulost měst, městysů a vesnických obcí Krkonoš a Podkrkonoší. Za jejich zrodem i realizací stojí Státní okresní archiv v Trutnově; vydavateli pak jsou obce samotné. Knihy se sice vždy trochu liší formátem i do jisté míry i grafickou úpravou (takže jejich řada nesklouzává do šablonovitosti), kvalita autorských kolektivů však téměř zaručuje standardně dobrý výsledek.
V případě knihy Chvaleč a Petříkovice – toulky dějinami obcí na česko-polském pomezí, která spatřila světlo světa v září minulého roku, bylo ke zpracování historie obce Chvaleč přistupováno specificky s ohledem na to, že dnešní obec je složena ze dvou vesnic – vlastní Chvalče a Petříkovic, které byly až do roku 1964 samostatnou obcí. Těm z vás, kteří byste měli potíže s rozpamatováním se na polohu obce, připomeneme, že se nachází SV od Trutnova v regionu Jestřebích hor; zatímco Chvaleč leží na východ od severního výběžku jestřebskohorského hřbetu, Petříkovice jsou na jeho západní straně, blíž ke Krkonoším. Severní hranici katastrů pak tvoří státní hranice s Polskem.
Vázaná kniha vnějšího formátu 290 × 210 mm je rozdělena do čtyř nestejně obsáhlých kapitol. Po krátkém úvodním slově starosty obce Tomáše Prouzy následuje nejstručnější vstupní kapitolka Chvaleč v literatuře a historických pramenech, po ní pak už pokračují obsáhlé kapitoly Petříkovice, dějiny obce a Chvaleč, dějiny obce; v nich najdete v řadě pododdílů (nejstarší historie, školy, spolky, průmysl, památky...) pohromadě množství údajů, dříve roztříštěných v desítkách archivních dokumentů a publikací. Tyto dvě zásadní kapitoly jsou následovány společným čtvrtým oddílem – obrazovou přílohou Chvaleč a Petříkovice, současnost ve fotografii. V samém závěru knihy pak najdete doslov autora, historické soupisy poddaných a majitelů domů, souhrny v němčině, angličtině a polštině a nakonec soupis listinných pramenů a literatury.
Autorem textové části je vedoucí trutnovského archivu a osvědčený regionální historik Roman Reil, o fotografie ze současnosti se postaral fotograf Ctibor Košťál. Vydařenou knihu lze zakoupit za cenu 500 Kč na obecním úřadě ve Chvalči nebo v knihkupectví Kanzelsberger v Trutnově a může být užitečná nejen samotným obyvatelům obce, ale i každému, kdo se zajímá o historii východního Podkrkonoší. Kniha je k dispozici i v badatelně knihovny Krkonošského muzea ve Vrchlabí.


Aktualizováno ( Pondělí, 18. leden 2016 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border