border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2016 arrow Foto z obálky: Na Rýchorách / Západní Krkonoše ze Slezské cestyi
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Foto z obálky: Na Rýchorách / Západní Krkonoše ze Slezské cestyi Tisk E-mail
Jiří Dvořák (dak, J.D.)   
Komentáře k obálce prvního čísla nového ročníku Krkonoš– Jizerských hor budou nezvykle krátké – nedostává se prostoru, ale také bychom se poněkud opakovali. Auto­ra aktuální „titulky“ Ctibora Košťála znáte z tohoto místa velmi dobře, a snímek samotný? Jeho místopis jsme do značné míry uvedli u snímku z minulého října (Skot z Rýchor). Tentokrát však Na Rýchorách místo barev podzimu převládá bílá a modrá. Prostě je zima. A je téměř jisté, že se teprve několik hodin (či dokonce jen desítek minut) před pořízením záběru rozpustila několikadenní inverzní oblačnost, ve které vznikla ta nádherná námrazová výzdoba, kterou se lze kochat v takto sluncem nasvícené podobě jen po omezenou dobu. Ostatně jak vidíte sami, na slunci přivrácené straně koruny už bříza o svou krásnou, ale tíživou výzdobu přichází. Inverze ale ještě přetrvává na hřebenech a mračna přetékající z Polska zahalují Sněžku do přízračného hávu. Největší kouzlo fotografie je právě v tom, že dokáže takto prchavé okamžiky zachytit.
Ctibor Košťál: Na Rýchorách
datum pořízení: 23. ledna 2010
technická data: kamera Nikon D700, obj. Nikon 24–70 mm/2,8, ohnisko 48 mm, čas 1/60 s, clona f/10, ISO 200
Také snímek na zadní straně obálky od drážďanské (ale srdcem krkonošské) fotografky Ingrid Holmanové má popředí vyzdobené stromy s námrazou. Tady jsou ale keře kleče a především smrky přetvořené do podoby sněhuláků-strašidláků zabalené do zledovatělé, mrazem a větrem upěchované krusty, která tak rychle neopadá.
Snímek Západní Krkonoše ze Slezské cesty byl pořízen kdesi nad Výrovkou. Vezmeme-li to odprava, v pozadí se tyčí Medvědín s lanovkou a za ním Kotel, natočený k nám Kotelními jámami. Vlevo od středového stromu lze na horizontu tušit i Ještěd, před ním je hora-nehora (záleží na pohledu) Stoh. Pro tentokrát stačí, ano?
Ingrid Holmanová: Západní Krkonoše ze Slezské cesty
datum pořízení: 6. ledna 2004
technická data: kamera Zenza Bronica ETR, obj. Zenzanon 2,8/75 mm, čas 1/30 s, clona 22, diapozitiv Fujichrome Velvia 50


 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border