border border border border
border
Časopis Krkonoše - Jizerské hory
border
arrow Úvod arrow 2016 arrow Oldřichovské příběhy
border

Časopis Krkonoše - Jizerské hory
Úvod
Rejstřík článků
Možnosti inzerce
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Hledat
Správa KRNAP
logo_bar
Oldřichovské příběhy Tisk E-mail
Jiřina Vávrová   
Oldřichovské příběhy
Jiřina Vávrová a kol.
1. vydání, vydal spolek Živo v Hájích,
Oldřichov v Hájích, 2015
Pevná vazba, formát 23,5 × 17 cm, 168 stran
ISBN 978-80-260-8854-4

Kniha Oldřichovské příběhy je výběrem vzpomínek pamětníků na události, které se v Oldřichově v Hájích a blízkém okolí udály v posledních 70 letech. Jsou to příběhy, které se mezi lidmi vyprávějí, ale kroniky je zmiňují jen okrajově anebo vůbec. Přitom představují zajímavý komentář k oficiálním záznamům historie obce. Autorkou knihy je oldřichovská kronikářka Jiřina Vávrová s kolektivem.
Prostřednictvím jednotlivých příběhů lze prožít osídlování Oldřichova po druhé světové válce, navazování vztahů, budování nových občanských struktur, těžkosti života v odlehlé horské obci, ale i velkou soudržnost a pospolitost. Pamětníci události popisují tak, jak si je pamatují a jak je prožívali, navzájem se doplňují, někdy spolu i nesouhlasí. Příběhy jsou veselé i smutné, napínavé i docela obyčejné. Dozvíte se, jaké lumpárny prováděli Oldřichováci v dětství, kde měla paní Ráčková obecního kozla, jak se hrál po válce fotbal, čemu se říká Máslák, kde bydlel léčitel Franz Endler a mnohé další.
Oldřichov v Hájích, podobně jako spousta dalších menších obcí v okolí Liberce, zažívá příliv nových obyvatel. Do obce se stěhují lidé, kteří mají často pracovní zázemí v Liberci, ale touží žít na venkově. Ze současných 700 obyvatel se jich v posledních letech přistěhovalo do obce téměř 400.
Jedním z impulsů k sepsání Oldřichovských příběhů byl právě nápad propojit „sta­ré“ a „nové“ obyvatele vsi díky společné­mu sdílení vzpomínek. Druhým impulsem byla snaha příběhy zaznamenat, dokud se vyprávějí, aby o ně obec nepřišla. Členům místního spolku Živo v Hájích se podařilo získat podporu Nadace VIA v jejím programu souSedíme si a získat finanční prostředky na tisk a odborné práce spojené s výrobou (grafický návrh a předtisková úprava).
Sbírání příběhů trvalo téměř dva roky. Výsledkem je asi 100 hodin zvukového záznamu, neuvěřitelné množství fotografií ze soukromých archivů a hlavně spousta setkání a sousedského povídání. Na vzniku knihy se podílela bez nadsázky půlka vesnice, ať už v roli vypravěčů, nebo v roli těch, kdo knihu připravili k tisku.
Knihou oldřichovské příběhy nekončí – autoři vytvořili i blog, který je průběžně doplňován dalším vyprávěním, novými foto­gra­fie­mi a dalšími materiály.
Kniha Oldřichovské příběhy je k dostání na OÚ Oldřichov v Hájích za příspěvek 200 Kč pro spolek Živo v Hájích, který peníze použije pro svou další činnost (mj. na opravu hrobky rodiny Neuhäuser a Berger na oldřichovském hřbitově).


Aktualizováno ( Čtvrtek, 13. duben 2017 )
 
< Předchozí   Další >

Nahoru Nahoru go to top
border borderborder border
     
border
webmaster@krnap.cz
border
border border
border border border border
border border border border